Tel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişlere uygulanan diş teli sürekli güç uygulama prensibi ile çalışmaktadır. Diş teli tedavisi sayesinde hayal ettiğiniz dişlere sahip olabilirsiniz. Diş telleri dişlerin üzerine özel yapıştırıcılar kullanılarak yapılan braketler ile yapılmaktadır. Diş üzerinde duran braketler tedaviye büyük bir katkı sağlamaktadır.

Braketler sayesinde diş hekimleri dişleri istedikleri gibi yönlendirebilmektedir. Braketler üzerinde yer alan ince teller dişlerin hareket etmesi için güç uygulamaktadır. Zaman içerisinde bu braketler ve teller sayesinde dişler istenilen konuma getirilir. Tel tedavisinde diş kemikleri hareket ettirilerek dişlerin düzgün ve hizalı olması sağlanır. Lakin tel tedavisinde dişlere yapılan bu hareketin birkaç gün içerisinde olmasını beklemeyin. Tedavi kısa değil uzun süreçli bir tedavidir.

Dişler braket ve tellerin uyguladığı güç ile ayda 1 veya 2 milimetre kadar oynamaktadır. Hatta diş teli tedavisinde hastalar bazen elastik kullanmaktadır. Kullanılan elastikler ile dişler istenilen yönde ilerlemektedir.

İlerleyen teknoloji sayesinde modernleşen tedavilerde daha kısa sürede sonuçlar elde edilmektedir.

Diş Teli Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tel tedavisi süreci uzun bir süreç olduğu için hastaların sabırla tedaviyi sürdürmeleri gerekmektedir. Ortodonti tedavi öncesi diş hekimleri hastalara gereken bütün bilgileri vermektedir. Hastaların ortodonti tedavi süresi boyunca ağız ve diş bakımına oldukça dikkat etmesi gerekmektedir.

Diş teli kullanan hasta diş hekiminin söylediklerini harfi harfine uygulaması gerekmektedir. Aksi takdirde tedavi istenildiği gibi sonuçlanmayabilir. Bunun yanı sıra tedavi süresi uzayabilir.

Diş teli tedavisi boyunca bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Elma, sert ekmek, cips ve kuruyemiş gibi sert yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Bunların yanı sıra lokum, jelibon ve karamel gibi yapışkanlı yiyecekler diş telinize yapışabilir ve zarar verebilir. Ayrıca tel tedavisi boyunca alkol ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.

Gazlı içeceklerde yer alan asit braketlerin yerinden oynamasına sebebiyet verebilir. Eğer spor yapıyorsanız diş telinizi kesinlikle çok iyi korumanız gerekmektedir. Ağzınıza alacağınız herhangi bir darbede diş telleriniz kırılabilir ve bunun yanı sıra kırılan telleriniz dudaklarınıza zarar verebilir. Bu nedenle tel tedavisi boyunca bir süre spordan uzak kalmanızda fayda vardır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.