Diş Sızlaması Nedenleri Nelerdir?

Dışardan alınan darbeler sonucu veya sıcak ya da soğuk hassasiyeti ile alakalı durumlarda meydana gelen rahatsızlığa diş sızlaması denir. Diş problemi yaşayan hastaların pek çoğunda gözlemlenen bir şikayettir.

Diş sızlamasının nedenleri arasında pek çok faktör yatmaktadır.

Dolgulu dişlerin eskimesi, kırılan dişler, oluşan çürük problemleri, yanlış diş fırçalama yöntemleri gibi problemler diş sızlamasına neden olabilir. Diş etinde meydana gelen iltihaplanmalar yine diş sızlamasına örnek olarak gösterilebilir. Diş sızlaması kanamaları da meydana getirebilir.

Diş Çürümesi Diş Sızlamasına Neden Olur Mu?

Diş çürümesi, diş sızlamasına neden olan başlıca nedenler arasındadır. Dişin çürümesine neden olan asıl etmenler tatlı ve şekerli yiyeceklerdir. Bu tarz yiyeceklerin sıkça tüketilmesi sonucunda dişlerde çürükler meydana gelmektedir. Tedavi edilmeyen çürükler zaman içerisinde dişlerde sızlamaya neden olabilir.

Diş Sızlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş sızlaması şikayeti olanlar öncelik olarak acilen diş hekimine başvurması gerekmektedir. İyileşme sürecinde diş hekiminiz size daha faydalı bilgiler ve tedavi yöntemleri önerecektir. Dişinizin sızlamasına neden olan faktörler diş hekiminiz tarafından belirlenerek ona göre bir tedavi çizelgesi oluşturulacaktır.

Dişinizin sızlamasına neden olan problem çürük ise diş hekiminiz bu problemi dolgu veya kanal tedavisi ile tedavi edecektir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.