Diş Beyazlatma (Bleaching)

dis beyazlatma yontemi

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?
Diş Beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderildiği kozmetik bir çözümdür.Dişlerin doğal renkleri yıllarla, dış etkenlerle koyulaşır.

Muayenehanede veya evde yapılabilen diş beyazlatma işlemi ile dişler 2-10 ton açılarak tatmin edici bir beyazlama ve güzel bir gülüş elde edilir. Bleaching işlemi mutlaka profesyonel kontrol altında uygulanmalıdır.Dişlerde iki çeşit renklenme oluşur

İç renklenme: Dişin içine nüfuz etmiş ve fırçalama ile giderilemeyen lekelerdir. Dişlerin oluşumları sırasında oluşan yapısal bozukluklar da (ilaçlara bağlı veya fazla flor alımına bağlı vb.) bu sınıfa girer. Bleaching işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında çok başarılı olur.

Dış Renklenme: Diş yüzeyine sigara, çay, kahve kola gibi boyayıcı bazı gıdalardan yapışan renklenmelerdir. Çoğunlukla diş taşı temizliği ve sonrasında bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirir. Bu sebeple ne tip bir tedavi yapılması gerektiğine diş hekiminizin karar vermesi en doğrusudur.

Diş beyazlatma işleminde dikkat edilmesi gereken konular:

  • Dişetlerini dikkatli bir şekilde korumak
  • Kullanılan ilacın yoğunluğu ile kullanım sürelerinin doğru ayarlanması (bleaching jelleri farklı oranlarda carbamid peroksit içermektedir).
  • Diş beyazlatma işlemi esnasında veya daha sonra bazı kişiler hafif bir hassasiyet şikayetinde bulunurlar.
  • Bu hassasiyet 1- 3 gün arasında tamamen kaybolacaktır. Önemli olan uygulanan tedavinin gerektirdiği adımların eksiksiz ve doğru olarak yerine getirilmesidir.
  • Diş beyazlatma işlemi dişhekimleri tarafından yapıldığında zararsız ve çok etkili bir metodudur.
  • Beyazlatma işlemi 2 şekilde uygulanır.Ofis ortamında 1 saat içinde gerçekleştirilen Power Blaeching beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşan, kısa sürede diş rengini 6-8 ton açabilen en hızlı, güvenilir ve etkili beyazlatma sistemidir.
  • Evde diş beyazlatma (Home Bleaching) ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine carbamid peroksit esaslı jeller konularak yapılan beyazlatma işlemidir.
  • Ortalama 5-7 günde istenen beyazlama sağlanır. Günde 4-8 saat takılması gereklidir (renge ve jele bağlı olarak değişebilir).

Evde Diş Beyazlatma (Home Bleaching)

Ev diş beyazlatması veya matris beyazlatma olarak da bilinmektedir. Uygulaması oldukça kolay, güvenli ve etkin bir diş beyazlatma yöntemidir. Evde Diş Beyazlatma Yönteminin Avantajları Bu yöntemin tek avantajı diğer yönteme göre daha ucuz olmasıdır.

Evde Diş Beyazlatma Yönteminin Dezavantajları
2-4 hafta süresince uygulama zorunluluğu,Uygulama dışındaki zamanlarda kahve, kola, çay gibi renkli içecekleri kullanmamak.

Uygulama süresince tütün ve türevlerini kullanmamak,Dikkatsiz uygulamalar sonucunda diş etlerinin zarar görmesi.

Yöntem vakumla şekillendirilmiş ağız içi kalıba yerleştirilen beyazlatma malzemesinin gün boyunca uygulanması temeline dayanır.

Yöntemde hidrojen peroksit karbamid, karbamid üre, üre peroksit, perhidrol ure de denilen 10-15-20% karbamid peroksit kullanılır.

Ağız ortamında zararlı herhangi bir bileşik oluşturmadığı için oldukça güvenlidir. Beyazlatma maddesindeki etkin kimyasal klinik beyazlatmada uygulanandan daha düşük olduğu için evde diş beyazlatma tekniğinin uygulama süresi daha uzundur.

En uygun süre 2 ile 6 hafta arasında değişir. Bu süre günde ortalama 7 saat uygulama için düşünülmüştür. Diş beyazlatma süresinin kısaltılması günlük kullanım süresinin uzatılmasına bağlıdır.

Yine kullanılacak jelin konsantrasyonuna ve üretici firmanın ve diş hekiminizin tavsiyelerine göre bu sure değişebilmektedir.Etkili Olduğu Durumlar
Sarı, turuncu ve açık kahverengi renklenmeler.Kahverengi fluoroz renklenmeleri.Mine opasiteleri.

Aslında mine opasitesine etki etmemesine rağmen, minenin diğer bölümleri beyazladığı için opasite daha az dikkat çekici hale gelir.Ön dişlerin çoklu renklenmeleri. Travma geçirmiş canlı dişlerdeki renklenmeler.

Diş Beyazlatma Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Diş Beyazlatma tedavisinden alınan sonuç, bireyin diş yapısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca Diş beyazlatma yaklaşık 6 ay ile 2 yıl arasında sabit kalmaktadır. Belirtilen bu süre bireyin kendisine ve yeme içme alışkanlıklarına da bağlıdır. Malatya Diş Beyazlatma esnasında ve sonrasında minimum iki hafta dişleri boyayan gıdalardan ve alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Şayet sizler de dişlerinizin rengi ile alakalı problem yaşıyorsanız diş beyazlatma tedavisi uygulaması için diş hekimimizden randevu alabilirsiniz. Muayene sonucunda diş yapınız beyazlatma için uygun görülürse, tedavinizi en kısa sürede kliniğimizde yaptırabilirsiniz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.