Porselen Kaplama – Diş Protezi

porselen kaplama tedavi

Porselen kaplama dişlerinin estetik açıdan görünümlerini iyileştirmek, daha konforlu bir çiğneme fonksiyonu kazandırmak için tercih edilen tedavi metotlarından biridir.

Her hangi bir nedenden dolayı kusurlu ve hasarlı dişleri ana dişi korumak için ve diğer taraftaki kusuru saklamanın en ideal yollarından biridir.

Halk arasında kaplama olarak geçen tedavi metodunun bir çok çeşidi vardır. Laminatlar bunlardan biridir. Doğal bir dişin yapısına çok yakın ve çeşitli malzemelerden yapılmış olan yaprak inceliğinde kaplamalardır.

Bir diğeri ise zirkonyum porselendir. Zirkonyum porselen kaplama estetik diş hekimliğinde çokça tercih edilen bir tedavi şeklidir.

Porselen Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Porselen kaplamaların en büyük avantajlarından biri de çok uzun ömürlü olmalarıdır. Tüm kaplamalar sert ve dayanıklıdır. Fakat porselen kaplamalar bu durumu biraz daha yukarı çekerler.

Porselen kaplamaların diğer avantajları;

  • Porselen kaplamalar doğal görünümlüdür
  • Dişin doğal yapısını korurlar
  • Şekil bozukluğu olan dişleri düzeletirler
  • Kök tarafından sağlam diğer kısımlardan yıpranmış olan dişleri korurlar
  • Estetik açıdan iyi bir kapatıcıdır
  • Çiğneme gibi doğal diş fonksiyonlarını sağlarlar

Porselen kaplama iyi bir bakım ile 10 yıl kadar dayanabilecek yapıdadır. Bu nedenle günümüzde çok sık tercih edilen tedavilerden biridir.

Porselen kaplamaların dezavantajları nelerdir?

Porselen kaplamaların dezavantajları neredeyse yok denecek kadar azdır. Uzun yıllar ağız içinde sabit kalmaya devam eden porselenler çok sayıda hastanın tercih ettiği popüler tedavisidir.

Kaplamaların gevşemesi gibi durumlar oluşsa da bu durum nadir görülen dezavantajdır.

Porselen kaplama uygulaması nasıl yapılır?

Porselen kaplamalar uygulanacak dişlere özel diş yapıştırıcıları tarafından bağlanır. Tek bir seferde uygulama ile yapılabilir fakat genellikle iki aşamada uygulanır. Bu aşamalar;

İlk aşama;

İlk aşamada diş hekiminiz ağız içinizi genel bir muayene yapar. Lokal anastezi uygular ve ağız içinizde uyuşma sağlanır.Porselene kaplama takılacak diş yeniden şekillendirir. Kalıp ile dişinizin yapısı alınır.

İkinci aşama;

İkinci aşama ise porselenin dişinize yerleştirilmesini içeren aşamadır. Hekiminiz porselen dişinizi en son teknikler ile dişinize uygular.

Porselen Kaplama Fiyatları

Porselen Kaplama yani diş protezi fiyatları farklı kriterlere göre değişkenlik gösterir. Bu anlamda porselen kaplama fiyatları konusunda kesin bir rakam veya ücret söylemek doğru değildir. Porselen kaplama fiyatları;

  • Porselen kaplama yapılacak dişin sayısı
  • Uygulama öncesinde gerekli olan bir tedavi olup olmayacağı
  • Kullanılacak malzemenin kalitesi
  • Tedavi süresi

Yukarıda belirtilen durumlara bağlı olarak porselen kaplama fiyatları değişkenlik göstermektedir. Hastanın isteklerine göre değişen fiyatlandırma konusunda en doğru kararı hekiminizin planlamasından sonra öğrenebilirsiniz.

Malatya porselen kaplama işlemi Esdent Diş Merkezimizde en iyi hekimler tarafında  tüm hijyenik koşullar sağlandıktan sonra uygulanır.

Protez diş uygulaması pahalı bir uygulama olsa da doğru tekniklerle ve alanında uzmanlaşmış bir hekim tarafından gerçekleştirildiği takdirde uzun yıllar bembeyaz ve estetik dişlere sahip olunmaktadır.

Sağlam bir protez diş hastanın doğal dişi kadar fonksiyonel ve sağlamdır. Kırık diş, dişte çatlama ve rengi beyazlatma ile açılmayan dişlerde muhteşem birer kurtarıcıdır.

Cerrahi uygulamaya gerek duyulmadan mükemmel dişlere sahip olmak porselen dişler ile mümkündür. Bu tedavi metodu ister lamine porselen ister zirkonyum olsun pürüzsüz yüzeyleri sayesinde, renk değişikliği gibi eksi durumlar oluşmayacağından en fazla tercih edilen estetik diş uygulamasıdır.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.