implant

dental implant uygulamaları

İmplant ( Vidalı Diş) Nedir?

İmplant kelimesi günümüzde en sık duymaya başlanılan diş hekimliği terimlerinden biridir. Halk arasında vidalı diş olarak anılan dental implantlar doğal diş formlarına en yakın tedavi metodudur.

İmplant yapılacak diş alanı köprü ve protezlerden daha iyi bir konuşma ve çiğneme sağlamaktadır. Gülüş tasarımı gibi estetik diş hekimliğinde de sıklıkla tercih edilen tedavi şekillerinden biridir.

İmplant eksik olan dişlerin fonksiyonlarını ve estetiğini yeniden sağlamak için çene kemiğine yerleştirilen ve genellikle titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir. İmplant Nedir konusunda detaylı bilgi için alakalı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İmplant’lar tek çeşitmidir?

Hayır. İmplantlar tek çeşit değildir. Seri üretime geçildikten sonra farklı implant türleri üretilmiş olup günümüzde en sık tercih edilen vida şeklinde olandır.

Kimler implant yaptırabilir?

Kimler İmplant yaptırabilir sorusunun cevabı için öncelikle diş hekimi muayenesi gereklidir. İmplantların vidaları kalınlık ve genişlik bakımından değişiklik gösterir.

Çene kemiğinin kalitesi implant tedavisinde başarı oranını etkilemektedir. Bunun öncesinde ise diş etlerinin tamamen sağlıklı olması şarttır.

Hasta kişinin genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulaması yapılabilir. Sadece kemik gelişimi tamamlanmamış hastalarda uygulanması tercih edilmez.

İmplant muayenesi nasıl yapılır?

İmplant muayenesi sırasında bu tedaviye uygun hasta olup olmadığı kontrol edilir. Bunun için bireyin genel sağlık durumu hakkında detaylı bilgi alınır ve gerekli görülmesi durumunda bazı tahliller istenebilir.

Ayrıca röntgen incelemesi ile kemiklerin durumu kontrol edilir bu şekilde implant için uygun bir aday olup olmadığı belirlenmiş olur. Malatya implant yapan yerler arayışında iseniz doğru adrestesiniz.

İmplant yapılırken acı olur mu?

İmplant tedavisi sırasında en çok merak edilen sorulardan biridir. Uygulama yapılacak bölgeye anestezi yapılacağı için ağrı hissedilmez. Bu cerrahi operasyon hasta tercihine ve durumuna göre lokal yada sedasyon gibi yöntemler uygulanarak yapılabilir.

İmplant’lar yerleştirildikten sonra akşam ağrı hissedilebilir buda basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Hastaların bir çoğu normal diş çekiminden sonra oluşan ağrılar gibi olduğunu dile getirmektedir.

Problemsiz tamamlanan tedaviden sonra ağız içinizde yabancı bir oluşum olduğunu anlamayacak kadar konforlu bir tedavi modelidir.

İmplant’tan Hemen Sonra Protezler Takılır mı?

İmplant’ların kemik ile birleşimi gerçekleşmeden iyileşme süresi olan 3 ile 6 ay arası gibi bir süre boyunca protez uygulaması yapılmaz. Fakat diş hekiminiz estetik açıdan ve fonksiyonunuzu kazanmanız için geçici protez yapabilir.

İmplant temizliği nasıl yapılır?

İmplant yapılmasa biler rutin ağız ve diş sağlığı oldukça önemlidir. İmplant’ların uzun süre sağlıklı şekilde kullanılması için bakımları da titizlik istemektedir.

İmplant temizliği konusunda hekiminiz sizlere detaylı bilgiyi verecektir. İmplant gibi tedavilerde başarılı sonuçlar almanın temel ilkesi düzenli ağız bakımıdır.

İmplant üzeri protez yerleşimi

implant-tedavileri

İmplant üzerine protezlerin yerleştirilmesi konusu tamamen diş hekiminizin değerlendirilmesi sonucunda belirlenir. Tedavinizin şekline göre değişiklik gösterir. Hareketli yada sabit protez yapılabilir. Hareketli ve sabit protezlerinde avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Eksik her bir dişin yerine bir implant mı gereklidir sorusu da oldukça merak edilmektedirler. Bu durumda bazen uygulanacak bölgeye göre tek bir implant 2 dişin görevini görebilmektedir.

İmplant vidası kemik ile kaynaşmaması durumunda ne olur?

Diş hekiminizin doğru implantı seçmesi durumunda ve doğru cerrahi yöntem ile implant vidasının kemik ile kaynaşmaması gibi bir olasılık yok ne denecek kadar azdır. Bu tarz bir başarısızlık operasyondan sonraki ilk 6 ay içinde meydana gelir.

Bu durumda kolay bir şekilde vida yerinden çıkarılır. Kemik iyileştikten sonra tekrar implant yerleştirileceği gibi klasik protez de uygulanabilir.

İmplant tedavisi pahalı mıdır?

Uzun yıllar size mükemmel bir konfor sağlayan implant tedavisi diğer diş tedavilerine göre pahalıdır. Kullanışan malzemelerin ithal olması ve implantlar üretilirken yüksek teknolojiye ihtiyaç duyulduğundan tedavi pahalıdır.

Döviz kurlarına göre fiyatları belirlenir. İmplant tedavisine kesin bir fiyat verebilmek hekiminizin sizi muayene ettikten sonra tedavi planlamasına göre değişkenlik gösterir. Diş implant fiyatları hekim muayenesinden sonra hesaplanabilir. Malatya implant fiyatları bakımından bizlerle bilgi@esdent.com.tr  adresimizden bilgi alabilirsiniz. Eğer diş köprü mü İmplant mı diye kararsız kaldıysanız diş hekiminiz size her iki tedavinin de artı ve eksilerini anlatarak daha kolay karar almanızı sağlayacaktır. İmplant fiyatları 2018 listesi için bizlerle iletişime geçin.

İmplant tedavisinin riskleri nelerdir?

İmplant tedavisi sırasında diğer tüm cerrahi işlemlerde gözlemlenebilecek risklerden fazlası mümkün değildir. Erken dönemlerde enfeksiyon ve alerjiler uygulama sonrasındaki yetersiz ağız bakımı ve sigara kullanımına göre iltihaplanmalar ortaya çıkmaktadır. Bunların dışında ciddi riskler söz konusu değildir. İmplant diş yaptırmak çok fazla riski barındırmaz.

İmplant tedavisinin hangi hastalara ne tür avantajları bulunur?

İmplant tedavisi hangi hastalara ne gibi avantajlar sağlar konusunu maddeler halinde sizler için açıklayacağız bu konuda en doğru bilgiyi hekiminizden alabileceğinizi unutmayın.

1- Alt çene kısmında tamamen dişlerini kaybetmiş ve hareketli protezi olan hastalar genellikle ağrı, vuruk ve iyi çiğne yememekten şikayetçi olurlar. Bu durum zaman için kemik olan dokunun erimesi ile şikayetler artar. Bu hastalarda implant tedavisi ile hastanın bu sorunları tamamen ortadan kalkar.

2- Üst çene kısmında tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda bu hastalarda uygulanan protez ağrı ve acı gibi şikayetler oluşturmasa da tat alma duygusunu azaltarak bulantılara neden olur. İmplant ile bu sorun ortadan kalkar.

3- Üst veya alt çene kısmında dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastaların şikayetleri kancaların çirkin görüntüsü tutunma için sağlan dişlerin kestirme işlemi olmaktadır. İmplant tedavisi ile sorunların hiç biri görülmez.

4- Tek bir dişini kaybetmiş hastaların bu dişin yapılabilmesi için için en az iki komşu dişi feda etmek zorunda kalınmaktadır. Tek bir implantın yerleştirilmesi komşu dişlere müdahale etmeden uygulanması büyük bir avantajdır.

İmplant tedavisinin dezavantajlar nelerdir?

İmplant tedavisinin dezavantajları da elbette mevcuttur;

  • Yüksek fiyatlı bir tedavi olması
  • Osseointegrasyon (kemik ve implantın kaynaşma süresi) süresinin fazla olması
  • Oldukça dikkatli ve özenli olarak bakım ve temizlik istemesi

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

  • Hastanın doğal çiğneme fonksiyonuna sahip olması
  • Estetik bir görünüm
  • Öz güveni kazanılması mutlu sosyal yaşam
  • Uzun yıllar sağlıklı şekilde kullanma
  • Her şeyi yiyebilme sonucunda dengeli ve sağlıklı beslenme

Uygulanan tüm implantlar başarılı mı?

Uygulanan tüm implantların başarılı olması hastanın sağlıklı olması iyileşme gücü ile yakından ilgilidir. İleri derece şeker hastalarında yarı iyileşme durumu ortaya çıkabilir. İmplant yerleştirilme işleminden sonra oluşan komplikasyon ise gelecekteki durumlarını etkiler.

İmplantlar uzun ömürlü mü?

implant-uygulama-hizmetleri

İmplantların ömrü bir çok etkene bağlı olarak değişir. Hasta kişinin genel sağlığı ve ağız ve diş bakımı ömrünü etkileyen nedenler arasında yer alır.

Cerrahi açıdan iyi yapılmış, protetik açıdan ise mükemmel planlanmış ve iyi şekilde bakımı yapılmış bir implant çok uzun yıllar hizmet vermektedir.

İmplant için Önemli Faktör Yaşlılık mı?

Bu konu oldukça yanlış bilinen bir durumdur. Sağlığın yaşla her hangi bir bağı olamaz. Diş hekimi yaş faktörünü göz önüne elbette alacaktır sadece yaşı ilerlemiş kişilerin implant tedavisine olan ihtiyaçları genç yaştaki hastalardan daha fazladır.

Diş kayıpları daha fazla olduğu için ilerlemiş yaşlarda implant daha çok tercih edilir.

Vücudumuz implantı reddeder mi?

İmplant konusunda en merak edilen sorulardan biride budur? Halk arasında çok fazla dile getirilen ret etme durumuna açıklık getirmek gerekiyor. İmplantlar üretilirken canlı organizmalar için yan etkisi olacak maddelerden yapılmamıştır.

Genellikle titanyum biri maddelerden yapılan implant vücudun bu maddeye karşı üreteceği antigen mevcut olmayıp reddetme durumu mümkün değildir.

İmplant  kansere neden olur mu?

İmplantların kanser gibi hastalıklara neden olduğuna dair her hangi bir araştırma ve sonucunda tıbbi açıklama mevcut değildir.

İmplantın başarısı garantili mi?

Bu tarz durumlarda garanti vermek doğru değildir. Siz ait olmayan ve ağzınıza girecek olan yabancı bir cisim olduğu düşünüldüğünde garanti vermek mümkün değildir. Malatya özel diş hastaneleri içinde en etkili ve hızlı çözümler sunan merkezimizde sizlerde sağlıklı gülüşlere merhaba diyebilirsiniz.

İmplant Fiyatları

İmplant Fiyatları Malatya, öteki ağız ve diş tedavileri arasında en pahalı olan uygulamalardan bir tanesidir. Ancak implant diş tedavisi uygulama esnasında kullanılan materyaller ve kalite performansı göz önüne alındığında implant fiyatları yüksek olmamaktadır. İmplant fiyatları kullanılan malzemeye, implant yapılacak diş sayısına göre değişiklik göstermektedir. Dolayısı ile implant fiyatlarını öğrenmek ve de ihtiyacınız olan tedavi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için muayene olmanız gerekmektedir. Yıllar boyunca dişlerinizle alakalı sorun yaşamak istemiyorsanız, implant tedavisi yaptırmak en doğru tercih olacaktır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.