Genel Anestezi Sedasyon

5d24a03524f03ffb6fb1
Genel anestezi halk arasında narkoz olarak adlandırılan başlıca üç grup ilaç kombinasyonu ile uygulanan yöntemdir. Yarı uyanık şekilde olan sedasyon da diş hekimliğinde tercih edilen yöntemlerden biridir.

Genel Anestezi Sedasyon

Genel anestezi ve sedasyon aynı amaçla kullanılsa da aralarında fark bulunur. Genel anestezi  3 şekilde uygulanır. İlki hipnotik ilaçlar yardımı ile geçici şuur kaybı, ikincisi narkotik analjezikler morfin tarzında ilaçlar yardımı ile ağrısız bir operasyon geçirilmesi, kas gevşeticiler ile tüm kaslar gevşetilerek rahat bir tedavi ortamı sağlanır.

Kas gevşeticilerin kullanımı ile solunumu sağlayan tüm kaslar geçici olarak felç durumuna getirilerek hastanın soluk borusuna takılan küçük bir tüp ile solunumu sağlanır anestezi uzmanı işlem sırasında hastayı kontrol altında tutar.

Sedasyon ise diş tedavileri sırasında duyulan endişe, korku ve acı hissini ortadan kaldırmak için etkili ve güvenli bir yöntemdir. Sedasyonda bilinç açıktır ve doktorun komutları hasta tarafından yerine getirilir.

özellikle çocuklardaki dişçi hobisinin ortadan kaldırılması için tercih edilen tamamen güvenli olan bir anestezi yöntemidir. Çocuklarda uygulanan dozu hekim ayarlamaktadır. Bu tarz tedavi uygulamanın yapılması gerekli olduğu kişiler;

  • 4 yaşından küçük çocuklarda normal tedaviye ikna oldukça güç olduğundan tercih edilir
  • Gelişim geriliği olan çocuk ve yetişkinlerde
  • Engelli kişilerde
  • İleri derecede fobisi olan hastalarda
  • Genel anestezi gerektiren cerrahi müdahalelerde
  • Lokal anestezi ile mümkün olmayan birden fazla tedavinin hepsinin yapılmasını istenildiği durumlarda bu yöntemler tercih edilir.
  • Genel anestezi öncesi hekime bildirilmesi gereken durumlar mevcuttur bunlar; kullanılan ilaçlar, geçirilmiş olan enfeksiyonlu hastalıklar, ameliyatlar ve önemli dahili hastalıklar, tütün ve alkol bağımlılıkları hastanede kalmanızı gerektirecek tedavilerinizi hekiminize bildirmeniz gerekmektedir. Bilinçli sedasyon küçük yada erişkin hastanın rahat bir tedavi ortamında olmasını, korkularının ortadan kalkmasını ve huzur içinde rahat bir tedavi görmesini sağlayan güvenli bir yöntemdir.
Copyright 2006 - 2018 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.