Oral Radyoloji Muayene

419ade62769d80765a0f

Oral radyoloji diş hekimliğinde çok önemli bir yere sahiptir. Oral radyoloji dişler ve çene kemiğindeki sorunların teşhisinde oldukça önemlidir. Dental radyolojide muayenede gözle görülmeyen çürük, kemiklerde kayıp, kök ve kanallardaki problemler kolay bir şekilde teşhis edilir. Ayrıca radyoloji ortodontik tedavilerde ve implant yerleştirilmesinde yardımcı olmaktadır.

Dental Tomografi

Oral radyoloji alanı olan Dental tomografi x ışınları kullanımı ile istenilen bölgenin kesit olarak görüntülenmesini sağlayan tomografik röntgen çeşididir. Tomografi ile panoramik röntgenlerde görülmeyen kemik ve yumuşak doku alanları çok rahat bir şekilde görülür. 3 boyutlu görüntü vermesi sayesinde hekimin işini oldukça kolaylaştırır.

Dijital Panoramik Röntgen

Dijital panoramik röntgen diş ve çene kemiğinin daha az ışın alarak birlikte görüntülendiği bir sistemdir. Diş, diş eti ve kemiklerin muayenede görülmeyen kısımlarının incelenmesini ve görülmesini sağlar. Dijital gösterge olması daha net bir görüntü ve kişinin aldığı radyasyon miktarını büyük ölçüde azaltmaktadır.

Ağız İçi Kamera

Ağız içi muayenede kullanılan diş çürükleri, dolgu ve kanal alanları ve tüm ağız içinin detaylı olarak hasta ve hekim tarafından görülmesini sağlayan sistemdir. Hasta ve hekimin birlikte görmesini sağlayan bu sistem ile teşhis ve tedavi daha kolay şekilde yürütülür.

Panoramik Radyografi

Panoramik röntgenler diş hekimliğinin tüm alanlarda kullanılır. Üst çene, alt çene bütün dişler ve dişleri çevreleyen dokular tek bir film üzerinde görülür ve teşhis yapılır. panoramik röntgenlerle diş ve çenenin genel yapısı incelenip ilişkileri incelenebilir. Daha detaylı görüntülemeye ihtiyaç duyulduğunda ağız içi kameraları kullanılır.Diş röntgeni diş, ağız içi ve kemiklerde görülmeyen durumları detaylı görüntüsünü sunan resimlerdir. Röntgen çekilirken x ışınları doku içerisinden geçerek film üzerinden görüntü oluşturmasına olanak sağlar. Panoramik  Radyografinin faydaları;

  • Geniş bölgeler tek filmde incelenebilir
  • Hasta daha az radyasyon alır
  • Zaman tasarrufu sağlanır
  • Ağzını açamayan hastalar kolaylıkla kullanır
  • Hekim tek bir filmle tüm ağız içi durumunu gözlemleyerek daha doğru teşhis koyabilir
  • Hasta açısından daha düşük maliyetlidir

Modern teknik ve metotlarla çekilen röntgenler çocuklarda bile güvenlikle kullanılabilir. Minimal düzeyde radyasyon içerdiğinden zararı yoktur. Kişilerin günlük hayatta tv, güneş ışınları gibi çevresel boyutlarda aldıkları x ışınları ile aynı derecededir.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.