Sedasyon ( Uyutarak Tedavi )

6498074bfd854f3fa696

Sedasyon ( Uyutarak Tedavi )

Sedasyon Anestezi uzmanı tarafından bazı ilaçlar ile hastanın bilinci açıkken yapılan derin uykudur. Genel anestezi değildir. Hastane yada diş hekimi muayenesinde uygulanabilir.

Hasta bilinci açık olduğu için hekimden aldığı komutları yerine getirebilir hasta ile hekim arasında diyalog mümkündür. İşlem sırasında anestezi uzmanı hastayı kontrol ederek tansiyon ve nabzını takip eder. Hastanın sözlü komutlara cevap verdiği uyarılara açık olduğu bilincin baskılandığı bu yöntemle özellikle çocuk hastalar tedavi sonrası diş hekimine geldiklerini bile unuturlar.

Hasta operasyon sırasında ağrı, hoşlanmadığı sesleri hatırlamadığı için psikolojik bir sorun oluşmaz. Sedasyon işlemi çocuk ve erişkinlerde oldukça güvenlidir. damariçi uygulanır ve bilinen bir yan etkisi yoktur. Çocuklarda damardan, hava yolu ile, şurup ve burun gibi farklı şekillerde uygulanır. Sedasyonun amaçları;

  • Hasta açısından güvenli bir alan yaratarak hekim korkusunu yenmesini sağlar
  • Ağrı eşiğini yükselterek ağrı hissetmenizi engeller
  • İstenmeyen refleksleri önleyerek hekim açısından rahat bir çalışma ortamı sağlar
  • Korkuya eğimli çocukların belleklerinde oluşacak travmaları önler
  • Kalp ve tansiyon hastalarının lokal anestezi ortamını rahat tolere edilmesini sağlar

Küçük yaştaki çocuklarda ve engelli hastalarda sedasyon hastaları rahatlatmaya yeterli gelmeyebilir bu nedenle sedasyon düzeyinin artırılması gerekebilir. Orta ve derin sedasyonda hasta çok yüksek sesli ve çok ciddi ağrılara tepki verebilir. narkozdan farkı ise uyku düzeyinin derin olmaması işlem sırasında hasta kendi solunumunu yapmasıdır. Ağız ve boğaza tüp yerleştirilmez. Tek seansta bir çok tedavi yapmak mümkün olabilir. İşlem bittikten yarım saat sonra hasta evine gidebilir. Araç kullanmaması, ağır ve enerji gerektirecek işler yapmaması dinlenmesi tavsiye edilir. Randevuya bir yakını ile gelmesi tavsiye edilir. Sedasyon yapılan hastalara hekim ve hasta açısından faydaları düşünüldüğünde buna değer olduğu görülmektedir. Orta ve derin sedasyonda hasta ameliyathaneye alınır anestezi makinesi yardımı ile çocuğa balon şişireceği söylenerek anestezik gazlar uygulanır. 3 dakika içerinde çocuk uykuya dalar ve kol veya ellerinden damar yolu açılır. Damar yolu açıldıktan sonra gaz verimi bırakılır küçük dozda anestezik etkili ilaçlar verilir. Tüm işlemlerden sonra 20 dk içinde uyanma gerçekleşir. Tam uyanma için hasta dk müşahede altında  tutulur.

 

 

 

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.