Diş Dolgusu Sonrasında Neden Ağrı Olur?

Dişlerine yeni dolgu yaptıran kişilerin sonrasında ağrılar meydana gelmektedir. Tedavi ettirdiğiniz dişiniz soğuğa, basınca ve tatlı yiyeceklere duyarlı bir diş ise diş hassasiyetinizi tetikleyecek bu tarz şeylerden uzak durmanız gerekmektedir.

Özellikle ani nefes alışınız sırasında ağzına dolan hava dişinizde geçici bir ağrıya neden olabilir. Ayrıca günlük tükettiğiniz sıcak veya aşırı soğuk içeceklerde diş hassasiyetlerinizi tetikleyebilir. Dolgu sonrası dişlerden ağrı olmasının nedenleri;

Duyarlılık

Dişlere uygulanan dolgu tedavisi sonrasında tedavi gören dişiniz diğer sağlıklı dişlerinize göre halen sıcak veya aşırı soğuk içeceklere karşı duyarlılık gösterebilir. Ani hava basıncı veya ısırma basıncı da bu söylediğimiz nedenler içerisinde olabilir. Ağrı duymamanız için dişinizin tamamen ölmüş olması gerekmektedir.

Alerjiler

Diş dolgu malzemeniz kompozit veya gümüş ise bu tarz dolgu çeşitleri çeşitli alerjik rahatsızlara neden olabilir. Diş ağrısından kaçınmak için bu tarz diş dolguları yapılmadan önce alerjiniz hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Yapısal Sorunlar

Diş dolgunuz eğer dişinize tam olarak oturmadıysa tedavi sonrasında dişinizde ağrılar oluşabilir. Oluşan ağrı nedeni ile dişlerinizde daha fazla çatlaklar oluşabilir.

Dolgu Sonrası Oluşan Ağrıları Nasıl Önleyebiliriz?

Diş dolgusu tedavisi sonrası diş hekiminizin önereceği ağrı kesicilerden temin edebilirsiniz. Bir müddet aşırı sıcak ve soğuk içeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca asitli gıda ve yiyecekleri bir müddet tüketmeyin.

Geçici olarak sert yiyecekler yemeyi bırakın. Diş dolgunuz dişiniz ile uyum sağlayana kadar bir müddet dolgu olmayan tarafınız ile yemeklerinizi çiğneyebilirsiniz. Dişlerinizin bakımı için ekstra yumuşak diş ipi ve diş fırçası kullanın.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.