Dişlerimize En Çok Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

Dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız bakın kötü alışkanlıklarınız varsa eğer dişleriniz zaman içerisinde zarar görebilir veya renklerinde sararmalar meydana gelebilir.

Dişlerinize zarar veren kötü alışkanlıkları sizler için sırası ile yazıyoruz.

Biberon Kullanımı

Bebekleri uyku saatinde biberon ile beslemek diş çürüklerine davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle gece yatmadan önce bebeğinize biberon ile sıvı verecekseniz eğer bebeğinizin ağzında biberon ile uyumamasına dikkat edin.

Diş Gıcırdatma Alışkanlığı

Diş gıcırdatma genellikle sürekli stresli olan kişilerde görülen bir alışkanlıktır. BU alışkanlık dişlerinize oldukça zarar verebilir. Bunun yanı sıra çeşitli diş problemlerine neden olur. Bu nedenle diş gıcırdatma alışkanlığınız varsa eğer özellikle geceleri yatarken ortaya çıkan bu alışkanlıktan korunmak için koruyucu apareyler kullanabilirsiniz.

Şekerli Sakız Çiğnemek

Gün içerisinde tüketilen şekerli besinler dişlere ciddi anlamda zarar vermektedir. Şekerli sakızlar ise diş çürüklerine neden olmaktadır.

Dişleri Kullanarak Şişe Kapağı Açmak

Dişleriniz ile şişe kapağı açmak dişlerinizde kırık, çatlak veya pek çok probleme neden olabilir. Bu nedenle dişleriniz ile kesinlikle şişe kapağı açmayı denemeyiniz.

Meyve Suları ve Spor İçeceklerinin Fazla Tüketimi

Spor içeceklerinde ve meyve sularında bulunan şeker olanı genellikle yüksektir. Enerji verici olan sporcu içeceklerinde şeker oranının yüksek olması enerji verme özelliği ile bilinmektedir.

Bu tarz içecekleri sıkça kullanmanız dişlerinizde çürüklere neden olmaktadır. Günlük hayatta sıkça tüketilen meyve sularında da hazır olanları kesinlikle tüketmeyiniz. Meyve suyu içmek istediğiniz zaman mevsiminde aldığınız meyveleri evde kendiniz sıkarak meyve suyunuzu içebilirsiniz. Ayrıca içerisine su ekleyerek şeker oranını biraz daha azaltabilirsiniz.

Gün İçerisinde Sürekli Atıştırmak

Gün içerisinde sürekli bir şeyler atıştırmak dişlerinizde gıda kalıntılarına neden olur. Dişlerde kalan gıda kalıntıları zaman içerisinde dişinizde plak oluşumuna neden olabilir. Oluşan plaklar nedeni ile diş etlerinizde zaman zaman kanamalar oluşur.

Bu nedenle gün içerisinde hem ağız ve diş sağlığınız için hem de beden sağlığınız için sıkça atıştırmayınız.

Kalem Çiğneme Alışkanlığı

Kalem çiğneme alışkanlığı genellikle okul çağındaki çocuklarda sıkça görülmektedir. Bunun yanı sıra iş stresi nedeni ile farkında olmadan bu hareketi uygulayabilirsiniz. Kalem çiğneme dişlere ciddi anlamda zarar vermektedir. Mümkünse bu alışkanlığınızda uzak durmanızda fayda vardır.

Kahve ve Sigara İçmek

Gün içerisinde sıkça tüketilen kahve ve sigara, dişlerde özellikle sararmalara neden olmaktadır.

Ayrıca tütün ve tütün ürünleri kullanmak dişlerde lekelenmelere ve diş eti problemlerine neden olmaktadır. Ağız ve diş sağlığınızı korumak adına günlük tütün ve kahve tüketiminizi oldukça minimuma indirmenizde fayda vardır. Ayrıca tütün ürünleri ağız kanserine neden olduğu için zamanla sigarayı bırakmanız sağlığınız ve etrafınızdaki sevdiklerinizin sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır.

Yeme Bozuklukları

Gündelik hayatta düzenli beslenemeyen kişilerde çeşitli sağlık problemlerinin yanı sıra çeşitli diş problemleri de meydana gelmektedir. Özellikle gündelik hayatta sıkça tüketilen tatlılar diş çürümesinin başlıca nedenlerinden bir tanesidir.

Sürekli kusmak gibi probleminiz varsa eğer bu alışkanlığınızda doktor kontrolü ile kurtulmanızda fayda vardır. Çünkü, kusmuk içerisinde bulunan asitler diş minesine zarar vererek aşınmaya neden olur ve zaman içerisinde kötü ağız kokuları ortaya çıkar.

Çekirdek Çitleme Alışkanlığı

Çekirdek çitlerken pek çoğumuzun yaşadığı problemlerden bir tanesi de çekirdek kabuğunun diş etine batması veya diş arasına sıkışmasıdır. Bu tarz sorunlar diş etine ciddi anlamda zarar vermektedir. Bu nedenle çekirdek çitleme alışkanlığınız varsa eğer haftalık tüketiminizi veya günlük tüketiminizi azaltmakta fayda vardır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.