Amalgam Dolgu Nedir?

Amalgam dolgu, çeşitli diş problemleri nedeni ile dişe uygulanan gümüş renkli bir dolgu çeşididir. Amalgam dolgu içerisinde cıva elementi bulunmaktadır.

Amalgam dolgu renginden dolayı gümüş dolgu olarak da adlandırılmaktadır. Gelişen teknoloji nedeni ile yeni yapılan beyaz renkli dolgular ortaya çıktıktan sonra amalgam dolguların tercih edilme oranları azalmıştır.

Estetik açıdan doğal görünmeyen amalgam dolgular, dişte direk ayırt edilebilmektedir. Estetik endişe taşıyan hastalar tarafından amalgam dolgular tercih edilmemektedir. Amalgam dolguları tercih eden hastalar genellikle arka dişlere tercih edilmektedir.

Amalgam Dolgu Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Amalgam dolgular genellikle maddi açıdan az maliyetli olduğu için tercih edilmektedir. Ayrıca amalgam dolgular uzun ömürlü olduğu için tercih edilmektedir. Diğer dolgu çeşitlerine göre amalgam dolgular daha dayanıklıdır.

Amalgam dolgular ayrıca diğer dolgu çeşitlerine göre daha kısa sürede yapılmaktadır.

Amalgam Dolgu Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

Amalgam dolgu tedavisi yaklaşık olarak 30 veya 45 dakika arasında sürmektedir. Dolgu tedavisi sonrasında hafif ağrılar hissedebilirsiniz. Tedavi sonrasında oluşabilecek ağrılar için diş hekiminiz size gerekli ağrı kesicileri verecektir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.