Diş Teli Mumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Ortodonti tedavilerinde sıkça kullanılan diş teli mumu, özellikle tellerin diş etine veya yanak iç bölgesine zarar vermemek için kullanılan bir çeşit malzemedir. Diş telleri yanak, dudak ve diş etinde çeşitli yaralar oluşturabiliyor.

Diş telinin neden olduğu bu yaralara diş teli mumu sayesinde engel olmak mümkündür.

Çarpık dişlere sahip olan kişiler tel tedavisi yani bir diğer adı ile ortodonti tedavisi görmektedirler. Çarpık dişlerin düzelmesi için dişler üzerine tel takılır. Bu teller zaman içerisinde konuşurken veya bir şeyler atıştırırken yanak, dudak ve diş etinde çiziklere ve yaralara neden olur. Bu nedenle diş hekimi tarafından verilen diş teli mumu sayesinde bu tarz yaralanmaların önüne geçmiş olursunuz.

Diş Teli Mumu Nasıl Kullanılır?

Diş teli tedavisinde sırasında kullanılan diş teli mumunun kullanımı oldukça basittir. Diş teli mumunu kullanırken mumu parmaklarınız arasına alıp yumuşatarak yaralanan bölgenin karşısına gelen telin üzerine yerleştirebilirsiniz.

Bu şekilde yaralanmış bölgenin daha hızlıca iyileşmesini sağlamış olursunuz. Genellikle diş telinden dolayı oluşan bu yaralanmalar tedavinin başında oldukça sık bir şekilde rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra tedavinin ilerleyen zamanlarında diş hekiminin yapacağı tel değişimlerinde de yine bu yaralanmalar oluşabilir.

Diş tellerine yerleştirilen diş teli mumu, tellere takıldıktan birkaç saat sonra yenilen veya içilen gıdalar ile birlikte varlığını yitirmektedir.

Diş teli mumunu kesinlikle özel paketi içerisinde muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.