Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanaması nedir? Diş eti kanaması nasıl olur? Diş eti kanaması neden olur? Diş eti kanaması belirtileri nelerdir? Diş eti kanaması hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplıyoruz.

Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş eti kanaması pek çok kişinin yaşamış olduğu diş problemleri arasında yer almaktadır. Diş eti kanaması çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir.

Diş eti kanamaları genellikle dişlerin sertçe fırçalanması nedeni ile meydana gelebilir. Ayrıca diş ipinin sert bir şekilde kullanılması dişlerin kanamasına neden olmaktadır. Diş eti kanaması pek çok hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Lösemi, periodontitis, trombosit ve vitamin eksikliği gibi hastalıkların belirtileri arasında diş eti kanaması da yer almaktadır.

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanaması genellikle plak birikmesi nedeni ile oluşmaktadır. Plak birikimi sonucunda ortaya çıkan yapışkan ve renksiz bakteri plağı diş eti iltihabına neden olmaktadır.

Diş etinde meydana gelen plaklar zaman içerisinde kanamalara neden olmaktadır. Aşırı plak birikimi ve diş etlerinde meydana gelen aşırı kanamalar zaman içerisinde çene kemiği hastalığına da yol açabilir. Bu nedenle diş etlerinizde herhangi bir kanama meydana gelirse zaman geçirmeden diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Diş etinizde meydana gelen kanamaların nedenleri şu şekildedir.

  • Diş etinde oluşan iltihaplanmalar diş eti hastalıklarının ilk aşaması olarak görülmektedir. Zamanla diş etinde biriken plaklar, diş eti kanamasına neden olabilir.
  • Kullandığınız bazı ilaçlar diş eti kanamasına neden olabilir. Düzenli olarak kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar diş eti kanamaların başlıca nedenleri arasındadır.
  • Düzenli olarak kullandığınız ağız bakım ürününüzün ani değişikliği diş eti kanamalarına yol açabilir. Bunun yanı sıra günlük ağız bakım rutininizin dışına çıkmanız kanamalara yol açabilir.
  • Kadınların gebelik dönemlerinde diş eti kanamaları sıkça görülmektedir.
  • Ağız ve diş bakımınıza yeteri özeni göstermediğiniz durumlarda diş eti kanamaları meydana gelebilir.
  • Sağlıksız beslenme ve aşırı alkol tüketimi diş etinde çekilmelere ve kanamalara neden olmaktadır.

Diş Eti Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Diş eti kanaması diş fırçalama sırasında fark edilebilir. Bunun yanı sıra diş eti kanamaları sert yiyecekler tüketildiği zaman veya durup dururken ortaya çıkabilir.

Gün içerisinde tükettiğiniz aşırı sıcak veya aşırı soğuk içecekler nedeni ile diş etlerinizde sızlamalar meydana gelebilir. Ayrıca yiyeceklerinizi çiğnediğiniz sırada diş etinizde oluşan bir baskı diş eti kanamasının başlangıcı olarak görülmektedir.

Düzenli olarak kullandığınız protezler diş etlerinizi sıkıyorsa eğer ve buna rağmen kullanmaya devam ediyorsanız diş etinizde kanamaya neden olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden diş hekiminize danışmanız gerekir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.