Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliğinde diş ipi kullanılması tavsiye edilir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi kullanarak dişlerinizin arasında yer alan diş taşlarını kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Diş ipi kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli püf noktalar vardır. Gelin o püf noktaları beraber okuyalım.

  • Diş ipi kullanırken diş ipini orta parmağınıza sarın. Bunun yanı sıra temizlik sırasında kullanacağınız diş ipinin uzunluğu ortalama 30 santimetre uzunluğunda olmalıdır.
  • Dişlerinizin arasına geçirdiğiniz diş ipi C harfine benzer bir şekilde tutulmalıdır.
  • Diş ipi ile temizlik yaparken aşağı ve yukarı yönde temizlerken aynı zamanda ileri ve geri şeklinde hareketler uygulanması gerekir. Bu hareketleri uygularken diş ipini kırmamaya veya dişlerinizi aşırı zorlamamaya dikkat etmelisiniz.
  • Diş ipi ile yapacağınız bu işlemi tüm diş aralarına uygulamayı unutmayınız.

Bunun yanı sıra diş taşı temizliği için uzman kişiler tarafından diş taşı temizliği yapılması tavsiye edilir. Diş taşının temizlenmesi sırasında diş hekimi tarafından meydana gelen bütün diş taşları temizlenir. Bu işlem sırasında genellikle ultrasonlu cihazlar kullanılmaktadır.

Yapılan diş taşı temizliği sonrasında dişler parlatılarak pürüzsüz bir hale gelir. Parlatma işlemi yapılırken diğer bir yandan dişlerde kalan plak oluşumları dişlerden tamamen uzaklaştırılır. Bu şekilde dişler eski sağlıklı görünümüne kavuşur.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.