Ortodonti Tedavisine Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Ortodonti tedavisinde yaş sınırı var mıdır? Ortodonti Tedavisine Kaç Yaşında Başlanmalıdır? Ortodonti Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılır? Ortodonti hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplıyoruz.

Ortodonti Tedavisinde Yaş Sınırı Var Mıdır?

Son yıllarda oldukça popüler bir tedavi haline gelen ortodonti tedavisi, dişlere estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Ayrıca bu tedavi her yaştan hastaya rahatlıkla uygulanabilmektedir. Hem yetişkin hem de çocuklar üzerinde kolaylıkla uygulanabilen ortodonti tedavilerinin süreleri hastaya ve hastanın ağız ve diş yapısına bağlı olarak değişmektedir.

Ortodonti tedavisinde hangi yaş grubu olursa olsun hemen hemen bütün diş problemi yaşayan kişilere uygulanabilmektedir. Çapraşık, yamuk veya deforme olmuş dişlere uygulanmaktadır.

Ortodonti tedavilerinde erken tedavi diş hekimleri için oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Ortodonti Tedavisine Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Diş hekimleri, ortodonti tedavisine mümkün olabildiğince erken başlanması gerektiğini söylemektedir. Yediden yetmişe herkese uygulanabilen ortodonti tedavisi için uygun yaş önerileri elbette bulunmaktadır.

Özellikle diş teli tedavisine başlamak için örneğin 9 veya 14 yaşında başlanması gerekmektedir. Bu yaşlarda tedavi kısa sürede sonuçlanacağı gibi oldukça iyi başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Hızlı büyüme dönemi olarak bilinen çocuklarda ki bu yaş gruplarında uygulanan ortodonti tedavisi büyüme dönemine eşlik ederek yine aynı hızla dişlerdeki bozukluk giderilir.

Ortodonti Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılır? 

Ortodonti tedavisinde yaş sınırı var mı diye merak edenler için soruyu açık bir şekilde cevaplayalım. Ortodonti tedavisinde bir yaş sınırı yoktur. Bunun yanı sıra diğer hastalıklarda ve tedavilerde olduğu gibi erken tedavi çok iyi sonuçları da beraberinde getirir.

Çocuklarda uygulanan ortodonti tedavisi ile yetişkinlerde uygulanan ortodonti tedavisi ve süreci arasında oldukça büyük fark vardır. Çocuklara uygulanan ortodonti tedavisinde çocuklar gelişim sürecini henüz tamamlamadığı için diş hekimi hastanın ağzına ve dişlerine istediği gibi bir yön verebilir. Bunun yanı sıra yetişkinlere uygulanan ortodonti tedavisinde gelişim süreci durmuş olduğu için tedavi süreci biraz uzun olabileceği gibi ağrılı bir süreç de geçirebilirsiniz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.