Bruksizm Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında diş sıkma olarak bilinen Bruksizm, dişlerin birbirine baskı uyguladığı gıcırdatma gibi bir durumdur. Diş gıcırdatma, bireylerin uyanıkken bilinçsizce yaptığı bir harekettir. Bunun yanı sıra bireyler uyku sırasında yine bilinçsizce bu hareketi yapmaktadır.

Uyku ile alakalı olan uyku bruksizmi hareket bozukluğu olarak kabul edilmektedir. Uykuları sırasında dişlerini gıcırdatan kişiler nefes almada problemler yaşayabilir. Bu gibi durumların sonucunda uyku apnesi veya uyku bozuklukları meydana gelebilir. Hafif olan bruksizm vakalarında herhangi bir tedaviye gerek duyulmaz. Bazı bireylerde ilerleyen bruksizm rahatsızlığı, çene bozukluklarına veya baş ağrılarına neden olabilir.

Bireyin kendisinde bruksizm olduğunu fark etmesi çeşitli gelişen komplikasyonlar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bruksizm semptomlarını bilmek bireyler için oldukça önemli bir konudur.

Bruksizm Nasıl Tedavi Edilir?

Küçük yaşlarda ortaya çıkan bruksizm vakaları, ilerleyen yaş ile birlikte tedavi gerektirmeden iyileşebilir. Bunun yanı sıra ilerleyen ağır vakalarda bruksizme neden olan altta yatan sebepler göz önünde bulundurularak tedavi edilebilir.

Şiddetli bruksizm vakalarında diş hasarını önlemek amacı ile belirli terapiler ve ilaç tedavileri önerilmektedir. Çene ağrılarını önlemek amacı ile öncelikle diş hekiminize danışmanız gerekmektedir.  Çeşitli yaklaşımlar ile bireylerde görülen bruksizm vakası hafifleyebilir. Bruksizmin en büyük problemlerinden birisi de uyku sırasında bilinçsiz bir şekilde yapılan hareketlerdir. Bunun için diş hekiminiz uyku tıbbı uzmanı önerebilir.

Diş gıcırdatma veya sıkması, psikolojik veya anksiyete gibi sorunlar ile ilgili ise diş doktorunuz sizi lisanslı bir terapiste yönlendirebilir. Uyku apnesi ve diğer uyku bozuklukları konusunda uyku çalışması ile alakalı bir test çalışması yapılabilir. Bruksizm vakalarında karşısında dişlerinizi koruyabilmek amacı ile diş hekiminiz çeşitli ateller ve ağız koruyucuları verebilir. Yumuşak malzemelerden yapılan bu diş koruyucularının herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.