Süt Dişleri Tedavi Edilmeli Midir?

Süt dişleri beslenme sırasında önemli bir yere sahiptir. Dişlerde görülen çürükler özellikle çocuk yaşlarda oluşmaya başlar. Çocuklarda sıkça rastlanan çürük dişler, çocukların beslenme konusunda sıkıntı yaşamasına sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra dişi çekilen bir çocuk yemek yeme konusun problemler yaşayabilir. Süt dişleri özellikle çene gelişimi konusunda oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Süt dişleri zamanı gelmeden çekilen çocuklarda ve diş eti problemi nedeni ile dişleri çekilen çocuklarda çene çökmeleri meydana gelebilmektedir. Bu durum çocuklarda yaşlı bir görünüme dönüşür. Çocuk yaşlarda özellikle dişler çocukların iletişim kurabilmesi yani konuşabilmesi için oldukça önemlidir. Çocukların konuşmayı öğrendiği yaşlarda özellikle ön dişlerin eksik olması T, S, Z, V, F harflerinin farklı bir şekilde telaffuz edilmesine neden olacaktır. Bu durum çocukların hayatı boyunca kalıcı olabilir.

Çocuklar neşeli ve güler yüzleri ile bilinirler. Her çocuk gülüp kahkaha atmayı ve güzel sağlıklı dişler ile gülümsemeyi ister. Güzel ve sağlıklı bir gülüşe sahip olmanın yaşı yoktur. Çürük veya eksik dişlere sahip olan çocukların bazılarında görünüşleri onları rahatsız edebilir hatta psikolojik problemlere yol açabilir.

Çocuklarda bulunan süt dişlerinin asık görevi devamında gelecek olan dişleri korumaktır. Bir sırada sırayla yan yana oturacak bir çocuk hayal edin. Bu çocuklardan biri kalktığı zaman yerine bir diğer kayarak daha rahat bir şekilde oturur. Kalkan çocuğun yerine yenisi gelerek oturmaya kalkarsa eğer her çocuk sıkışmak zorunda kalacaktır. Bu durumdan yola çıkarak bir süt dişinin zamanında çekilmesi en doğru yoldur. Bu sayede dişler daha hizalı ve birbirlerini sıkıştırmadan düzenli olarak yerlerine oturacaktır.

Çocuklarda süt dişlerinin diş hekimleri tarafından takibi oldukça önemlidir. Ebeveynlerin çocuklarını düzenli olarak diş hekimlerine götürüp ağız ve diş sağlığı açısında kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.