Sigara Kullananlarda Diş Beyazlatma işe Yarıyor mu?

Sigara kullanan kişilerin merak ettiği hatta yanlış bildiği konulardan biri de diş beyazlatmanın sigara kullanıcılarında işe yarayıp yaramadığı olmuştur. Çoğu hasta sigara kullandığını ve diş beyazlatma yöntemlerinin işe yaramadığını dile getirmektedir. Diğer bir konu ise diş beyazlatma işlemi gözenekleri açıp renkleri daha kötü hale getirir mi? Gibi sorularınızın cevaplarını bilgilendirme amaçlı hazırladığımız içeriğimizde sizlere sunacağız.

beyazlatma

Sigara İçenlerde Diş Beyazlatma Yapabilir

Sigara kullanımı devam ederken dişlerin beyazlatılması tabi ki mümkündür. Biz diş beyazlatma sürecinde hastalara kahve, tütün gibi diş rengini değiştiren tüketim maddelerinden uzak durmalarını söylemekteyiz. Diş beyazlatma işlemi esnasında geçirgenliği arttıran diş minesinin dış etkenlere maruz kalmaması için beyaz diş diyeti yapmanızı yaklaşık iki hafta boyunca uygun görmekteyiz.

Beyaz diş diyeti tütün ürünleri, kırmızı şarap, yoğun kullanılan çay ve kahve gibi dişlerde renklenmelere neden olan gıdalardan uzak durulması gereken bir diyet modelidir. Diş beyazlatma işleminden sonra dış etkenlere karşı daha açık olmaktadır.

Pelikılın temizlenmesinin ardından dişler tamamen ortaya çıkmaktadır. Doğru bir şekilde ifade etmek gerekirse bu etkenler diş beyazlatmayı etkisiz hale getirmemektedir. Yani kısacası sigara içenlerde diş beyazlatma işlemini tabi ki yaptırabilirler.

beyazlatma-islemi

Diş Beyazlatma Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Diş beyazlatma işlemlerinin ardından kırmızı şarap, kahve ve tütün kullanımına ara verilmezse dişlerde renklenmeler tekrar meydana çıkacaktır. Bu ürünler dış etmenlere bağlı olarak renklenme adı verilen durumlardır. Beyazlatma işlemi esnasında beyazlatma plakları dişteki renklenmeleri ortadan kaldırmaktadır.

Bu plakların oluşturmuş olduğu beyazlatma daha güvenilir ve kalıcı olacaktır. Zaman zaman diş beyazlatma işleminin yaptırılması ve plaklarla da desteklenmesi gereklidir. Dış etkenlere karşı renklenmelerin önüne geçmenin en etkili yolu ise diş hekiminiz ile görüşme içinde olarak her 6 ayda bir beyazlatma işlemi yaptırabilirsiniz.

Diğer bir konu ise sigara kullanan kişilerin her altı ayda bir diş hekimi kontrollerine giderek ağzı kanseri, diş eti hastalıları gibi ciddi sorunlar ile karşılamalarını önlemek ve ağız hijyenine önem vermek için kontrollerini yaptırmaları gereklidir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.