Sigara Kullananlarda Diş Beyazlatma işe Yarıyor mu?

Sigara kullananların en çok merak ettiği ve belkide yanlış bildiği konulardan biridir. Bir çok hasta sigara kullandığını ve diş beyazlatma yöntemlerinin işe yaramadığını söylemektedir. Bir diğer konu  diş beyazlatma işlemi gözenekleri açarak renkleri daha kötü bir hale getirir mi gibi soruların cevaplarını bu bilgilendirme amaçlı hazırlanmış içeriğimiz de hazırladık.

beyazlatma

Sigara İçenlerde Diş Beyazlatma Yapabilir

Sigara kullanımınız sürerken dişlerinizi beyazlatmanız elbette mümkün! Bizler diş beyazlatma süresinde hastalarımıza kahve, tütün ürünleri gibi dişlerin rengini değiştiren tüketim maddelerinden uzak durmalarını söylemekteyiz. Bu işlem sırasında geçirgenliği artıran diş minesinin dış etkenlere maruz kalmaması için beyaz diş diyeti yapmayı 2 hafta boyunca uygun görürüz. Beyaz diş diyeti kırmızı şarap, tütün ürünler yoğun kullanılan çay ve kahve gibi dişlerde renklenmeye neden olan gıdalardan uzak olunan diyet modelidir.

Dişler beyazlatma sonrası dış etkenlere karşı daha açık olurlar. Pelikıl temizlendikten sonra dişler tamamen ortaya çıkmaktadır. Doğru olarak ifade etmek gerekirse bu etkenler diş beyazlatmayı etkisiz hale getirmiyor. Yani sigara içenlerde diş beyazlatma işlemini elbette yaptırabilirler.

beyazlatma-islemi

Diş Beyazlatma Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Beyazlatma işlemleri sonrasında kırmızı şarap, kahve ve tütün kullanımı dişlerde renklenmeye sebep olur. Bu ürünler dış etmenlere bağlı olarak renklenme adı verilen durumdur. Beyazlatma işlemi sırasında beyazlatma plakları dişteki renklenmeleri ortadan kaldırır. Bu plakların oluşturduğu beyazlatma daha güvenilir ve kalıcıdır. Zaman zaman beyazlatma işlemi yaptırmalı plaklar ile desteklenmelidir.

Dış etkenlere bağlı renklenmenin önüne geçmenin en etkili yolu diş hekiminiz ile görüşerek her 6 ayda bir beyazlatma işlemi yaptırmanızdır.

Bir diğer konu ise sigara kullanan kişilerin her altı ayda bir diş hekimi kontrollerine giderek ağız kanseri, diş et,hastalıkları gibi ciddi sorunlar ile karşılaşmamak için kontroller yapılması gereklidir.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.