Protez Diş Çeşitleri

protez diş fiyatları

Protez dişler, ağız ve dişte oluşan estetik bozuklukların, kaybedilen dişlerin yerini tutan, bireylerin estetik, fonksiyonel ihtiyaçlarını gidermeye yarayan apereyler protez yani takma diş olarak tanımlanmaktadır.

Dişlerde meydana gelen bozulmalar neticesinde uzman kontrolünü gerçekleştiren hastalara uygulanan diş protezleri ağız ve dişin bozulan fonksiyonlarını tekrar açığa çıkarmak ve kullanılabilir hale getirmekte etkili olmaktadır.

Yapılan muayeneler sonucunda ağız ve diş yapısının rahatsızlığına ölçüsüne boyutuna göre protez hazırlatır ve hazırlanan bu protezler yine uzman kontrolünde hastaya nakledilir.

Protez dişler hareketli protezler ve sabit protezler olarak iki gruba ayrılır.

Sabit Protez

Kendi içerisinde kron ve köprü olarak ayrılan sabit protez yapım aşamasında kullanılan malzemeye göre full porselen, metal destekli porselen ve full metal olarak çeşitlendirilmektedir.

Kron: Çürük ve kırık nedeniyle kayba uğramış ve yıpranmış dişlerin yenilenme işlemidir. Kron protezde Dişin yüzeyi full porselen, metal destekli porselen ve full metal malzemeyle kaplanır ve sabitlenir.

Köprü: Bir ya da birden fazla diş eksikliklerinin olduğu durumlarda sağlıklı dişlerden destek alarak eksik dişler sağlamlaştırılır. Bu yenileme tedavisinde de protezler yapıştırılarak sabitlenir.

Hareketli Protez

Hareketli protez ileri yaşlardaki bireylerin tedavisinde daha çok tercih edilmekle beraber, hiç dişi olmayan hastalarda veya kısmen dişi olan hastalarda kullanılmaktadır. Kancanın kullanılmadığı destek sağlayan bu protezler de kendi içinde Bölümlü protezler, tam protezler, immediat (geçici) protezler ve overdentures (diş, implant üstü) protezler olarak sınıflandırılmaktadır.

Tam ve Bölümlü Protezler:  Yapılan muayeneler ve alınan ölçüler neticesinde hastaya özel olrak labaratuvarlarda hazırlanan protez diş için gerekli son kontrollerle beraber hastaya teslim edilir.

İmmediat Protez: Uzmanın yaptığı kontrol ve aldığı ölçülere göre takılan immediat protez geçici protezlerdir. Bu protezler sayesinde hasta dişsizlik sıkıntısı çekmemektedir.

Overdentures Protez: Sayısı az olan doğal dişlerin ve implantların üzerine uygulanan protez türüdür. Protezin tutuculuk kapasitesini arttırmak için diş kökleri ağızda tutulur. Diş köklerinin ağızda olması hastayı psikolojik olarak rahat tutacaktır, çünkü kökler hastaya dişi olmadığı hissiyatını vermeyecektir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.