Porselen Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Porselenden elde edilen ve ağızda yer alan dişlerin yüzeyini kaplamak için tasarlanan kaplama çeşidine porselen diş kaplama denilmektedir. Her hasta için bireysel olarak tasarlanan porselen diş sayesinde doğal bir görünüme kavuşabilirsiniz. Porselen diş kaplama yönteminde maksimum kaliteli materyaller kullanılmaktadır. Doğal bir görünüm için porselen diş kaplama, kusursuz bir tercih olmaktadır. Porselen doğal bir materyal olduğu için gülüş tasarımında da sıklıkla tercih edilmektedir.

Diş kaplama çeşitleri ve diş kron kaplama çeşitleri dişten yapılan porselenden yapılarak hastaya özel olarak uygulanmaktadır. Porselen diş kaplama ömrü genel olarak 15 yıla kadar kalıcı olmaktadır. Bu süre sonrasında ise porselen kaplamalar değiştirilebilir. Porselen diş çeşitleri 4 gruba ayrılmaktadır

Porselen Laminate

Dişten belirli bir oranda yüzey alınarak, dişin üstüne yapıştırılan yaprak tabaka çeşididir. Çok ince bir biçimde talep edilen renk de hazırlanmaktadır. Metal barındırmayan ve kırılmalara karşı da fazlası ile dayanıklı porselen diş çeşididir. Işığın dişlerin içine geçmesini sağlamaktadır. Laminate porselen çeşidi son günlerde renk almış ve kırılmış olan hastalar da etkili bir kaplama olarak sıklıkla talep edilmektedir.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum doğada mevcut olan, beyaz bir metal olarak bilinmektedir. Zirkonyum porselen kaplama ön ve arka dişler de kullanım için son derece uygundur. Ayrıca fazlası ile sağlam ve estetik bir görünüm sunmaktadır.

Metal Destekli Kaplama

Metal Destekli Kaplama dişin yapım aşamasında porselenin altına metal bırakılarak yapılmasıdır. Gereken dayanıklılığı diş dokusuna uyumlu bir biçimde sağlar. Alt yapıda yer alan metal, ışığı geçirmediğinden dolayı mat bir görünüm ile diş etinde kendini göstermektedir. Metal destekli kaplama çeşidini ön dişler için önermemekteyiz. Bu sebepten dolayı daha çok arka dişler de uygulanmaktadır.

Full Porselen Diş Kaplama

Full Porselen Diş Kaplama Diş üstüne uygulanan eşsiz kaplama çeşididir. Uygulama yapılacak olan dişin çevresi eşit biçimde tıraşlanır ve kaplama için hazır duruma getirilir. Uygulama aşaması fazlası ile uzundur. Seramik parçaların üstüne cam seramik ilave edilir ve dayanıklılık oranı da çoğaltılmış olur. İçerik yapısı tamamen seramikten meydana gelmektedir. Full porselen diş kaplama çarpık dişleri olanlar ve kırık dişleri olan hastalarda kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra diş dolgusu yapılarak tamamlanmayan çürük dişler için ve diş eksikliği olan hastalarda kullanılmaktadır.  Porselen diş kaplama nasıl yapılır ve porselen diş kaplama fiyatları için bizlerle hemen iletişime geçebilir veya randevu alabilirsiniz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.