Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodontik tedavi, yamuk ve çapraşık dişlerin tedavi etmek ve hizalı durmasını sağmak amacı ile uygulanan tedavi yöntemidir. Pek çok insanın yaşadığı yamuk ve çapraşık diş problemi, ortodontik tedavi yöntemi ile sağlanmaktadır. Estetik açıdan sorun yaratan diş problemi, çoğu hastada konuşma ve çiğneme problemleri yaratmaktadır.

Ortodontik tedavi süreci küçük yaştaki hastalarda süt dişlerin dökülmesi ve yeni dişlerin çıkması ile başlamaktadır. Buna bağlı olarak çene problemi yaşayan hastalarda daha erken tedavi yöntemi önerilmektedir. Ortodontik tedavi süreci diş problemine göre belli olmaktadır. Ortalama tedavi süreci 1 ile 2 yıl arası sürmektedir. Buna bağlı olarak tedavi süreci diş yapısının iyileşmesi ve hastanın yaşına göre değişebilir.

Ortodontik tedavi sürecinde diş hekiminize 3 ve 4 haftada bir gitmeniz gerekmektedir. Takılan tel ve braket ile diş hizalanması sağlanmaktadır. Ortodontik tedavi ayrıca çene bozuklukları olan hastalarda da uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hastanın yaşına bağlı olarak tedavi şekline karar verilir. İskeletsel bir bozukluk yaşayan hastalarda cerrahi işlemler uygulanabilir.

Ortodontik tedaviye başlandığı ilk hafta ağrılı bir süreç geçirebilirsiniz. Teller takıldıktan sonra yanakta yaralar meydana gelebilir. Yaraların iyileşme süresi 1 haftadır. Daha sonra bu yaraların tekrardan olma olasılığı oldukça azdır. Üst çenede darlık yaşayan hastalar için aparey tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Ortodontik tedavi yönteminin yaş sınırı olmamaktadır. Her yaşta tedavisi mümkündür. Tedavi süresi hastanın yaşına ve diş çapraşıklığına göre değişmektedir. Son yıllarda ortodontik tedavi yöntemi hastaların talebi nedeni ile popülerlik kazanmıştır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.