Ortodonti Diş Teli Tedavisi

Ortodonti diş teli tedavisi alt ve üst çenede bulunan bozukları gidermek için dişlere takılmış olan araçlardır. Diş teli tedavisi çocukluk çağında yapıldığında ufaklıklar da olan çene bozukluklarını da tedavi etmektedir. Yetişkinlerde dişler arası çarpıklık bu yöntem ile giderilmektedir.

Diş Teli Tedavisi

Ortodonti diş teli tedavisi çene sorunları olan çocukları 7/8 yaşlarında muayene ettirilmelidir.Bu yaşlardaki çocuklarda azı dişleri ve ön dişler yerine geldiğinde tedaviye başlanılmalıdır. Erken yaşlarda başlayan diş teli tedavisi daha kısa sürede sonuç vermektedir.

Bu şekilde ileri yaşlarda oluşabilecek çarpık dişlerin önüne geçilebilir. Ortodonti diş bozukluklukları çene ve diş uyumsuzluğunda tedavi ve önlenmesi amacı ile uzmanlaşmış diş hekimliği bölümüdür. Bu sorunların düzeltilmesi için kullanılan gereçlere de braket denilmektedir.

Ortodontist ise diş hekimliğinden mezun olduktan sonra 4 senelik yoğun bir akademik eğitim almış ve alanında uzmanlaşmış hekimlerdir. Ortodontik tedavi gülüşünüzü ve yüz yapınızı düzeltir. Çapraşık dişlerin ağız sağlığında oynadığı faktörler büyüktür.

En basit olarak temizlik sırasında bu dişlerin her alanına fırça ile ulaşmak imkansızdır. Buda yetersiz bir temizlik olmuş olur. Braketler dişlerden destek alabilmek için üzerine yapıştırılan ortodontik gereçlerdir. Gelişen teknoloji ile bu braketler daha az baskı uygulayarak çene kökünden dişleri düzgün yerleşim sağlamaktadır.

8 yaşlarından itibaren çocuğunuzu bir ortodontiste götürerek her hangi bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Diş telleri her yaşta uygulanabilmektedir. Yetişkinlerde bu tedavi daha uzun süreli olurken çocukluk döneminde daha kısa olmaktadır. Bu sebeple ne olursa olsun bu tedavi için geç kalmış değilsiniz. Daha güzel gülüşler için mutlaka ortodonti tedavisini yaptırın.

Diş Teli Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş teli tedavisine başlayacak hastaların hekimin verdiği tüm talimatlara yeterince uymaları gerekmektedir. Bu durum tedavinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için oldukça önemlidir. Bu tedavi sırasında kullanılan malzemeler doku dostudur. Nikel ve titanyum kullanılır.

Ağız bakımına diş teli olmayanlara göre daha fazla dikkat edilmelidir. Sert, yapışkan asitli yiyecek yemekten kaçınılmalı ısırarak yemek yenmemelidir. Spor yaparken koruyucu kullanılmalıdır. Farklı bir sorun ile karşılaşıldığında müdahale etmeden hekime danışılmalıdır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.