Kusursuz Dişler için Yapılması Gerekenler

Ağız ve diş sağlığı konusu yetişkin, genç, çocuk herkesin üstünde durması gereken en önemli konulardan biridir. Direk genel sağlığımız ile bağlantılı olan ağız ve diş sağlığı maalesef ki ülkemizde hala çok önemsenme yenler arasında yer almaktadır.

Kusursuz Dişlere Kusursuz Bakım

Ağız ve diş sağlığı çok küçük yaşlarda edinilmesi gereken önemli alışkanlıklardan biridir. Bu konuda anne- babalara büyük görevler düşer. Sabah ve akşam olmak üzere her gün dişlerin fırçalanması erken yaşlarda kazanılan bir alışkanlık haline gelirse diş sorunları ileri yaşlarda çok görülmez. 4 temel unsu ağız ve diş sağlığı bakımından oldukça etkilidir.

Hekimlerin tavsiye ettiği şekilde fırçalayın

dis-fircalama

Kusursuz dişlere sahip olmanın en önemli adımı şüphesiz ki diş hekimlerinin tavsiye ettiği şekilde günde iki kere dişleri fırçalamak oldukça önemlidir.

Bu alanda teknolojinin geliştirdiği en kullanışlı ve alışkanlık sağlamayı kolaylaştıracak olan şarjlı diş fırçaları daha detaylı temizlik sağlamaktadır.

Manuel fırçalara göre daha detaylı ve kolay bir temizlik sağlayan şarjlı diş fırçaları küçüklerin ebeveynlerinin kontrolünde kullanılması gereklidir. Diş fırçalama süresi de oldukça önemlidir bı konuda 2 dk boyunca fırçalanan dişler daha doğru fırçalan maktadır.

Hepsi bir arada özelliği olan diş macunu

dis-macunu

Ağız ve diş sağlığının ayrılmaz parçası olan diş macunları kusursuz ağız ve diş bakımı açısından oldukça önemlidir.

Diş macunu seçerken hepsi bir arada adı verilen komple diş ve ağız bakımını içeren diş macunları kullanmak bir çok açıdan fayda sağlar.

Diş çürüğü, diş eti problemi, diş minesi erozyonuna karşı bileşenler içeren diş macunları dır. Plak oluşumunu engelleyen bu macunlar ağız kokusu problemleri ile de savaşır.

Ağız Bakım Sularını Rutininize Ekleyin

agiz-calkama

Ağız bakım suyunu günlük rutine eklemeniz ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Piyasada çok fazla çeşit ve özellikte ağız bakım suları bulunur. Ağız bakım suyu seçerken dikkat etmeniz gereklidir.

Alkol içerikli ağız bakım suları da bulunur bu nedenle çocuklardan , alkol hassasiyeti olanlardan ve alkol tedavisi olan kişilerin kullanmaması gereklidir.

Alkolsüz olanlar tercih edilmeli sabah ve akşam diş fırçalama rutinine mutlaka eklenmelidir. Ağız içinde bakteri üremesi,ağız ve nefes kokusu gibi olumsuz durumlarla savaşır.

Diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin

dis-ipi

Diş ipi kullanımının ağız bakımı rutinine eklenmesi ileri yaşlarda proteze duyulan ihtiyacı çoğunlukla ortadan kaldırmaktadır. Periodontal sorunların başlangıcında yer alan diş ipi kullanmamanın eksikliği diş köklerine zarar vererek çürüklerin oluşmasına neden oluyor. Diş ipi kullanımı en az diş fırçalamak kadar önemlidir. Sizlerde ağız ve diş bakımı hakkında detaylı bilgi için malatya diş hekimi desteği almak için bizlere 0(422) 325 81 67 telefon numaramız dan ulaşabilirsiniz.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.