Kusursuz Dişler için Yapılması Gerekenler

Ağız ve diş sağlığı çocuk, genç ve yetişkin olan herkesin üzerinde durması gereken en önemli konular arasında yer almaktadır. Direkt genel sağlığımız ile bağlantılı olan ağız ve diş sağlığı maalesef ülkemizde çok fazla önemsenmeyen durumlar arasında yer alır.

Kusursuz Dişlere Kusursuz Bakım

Çok küçük yaşlarda edinilmesi gereken önemli alışkanlıklardan biri de ağız ve diş sağlığıdır. Bu konuda ebeveynlere büyük bir görev düşmektedir. Sabah-akşam olmak üzere her gün düzenli olarak dişlerin fırçalanması erken yaşlarda kazanılan bir alışkanlık haline geldiğinde diş sorunları ileriki yaşlarda çok görülmeyecektir. Bu nedenle 4 temel unsur ağız ve diş sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

Hekimlerin tavsiye ettiği şekilde fırçalayın

dis-fircalama

Kusursuz diş ve diş etlerine sahip olmak için diş hekiminin tavsiye ettiği şekilde dişleri günde iki defa fırçalamak oldukça önemlidir. Bu alanda teknolojinin de geliştirmiş olduğu en kullanışlı ve alışkanlık sağlayan şarjlı diş fırçaları detaylı temizlik sağlayacaktır.

Manuel fırçalara nazaran daha detaylı ve kolay bir temizlik sağlayan şarjlı diş fırçaları küçüklerin ebeveynlerin kontrolü altında kullanmaları gereklidir. Diş fırçalama süresi de önemli bir konu olduğundan dişlerin iki dakika fırçalanması doğru bir uygulama olacaktır.

Hepsi bir arada özelliği olan diş macunu

dis-macunu

Ağız ve diş sağlığında vazgeçilmez bir parça olan diş macunları kusursuz ağız ve diş bakımı açısından fazlası ile önemlidir. Diş macunu seçimi yaparken hepsi bir arada adı verilen komple diş ve ağız bakımını içeren diş macunları kullanmak birçok açıdan fayda sağlayacaktır. Diş eti sorunları, diş çürüğü, diş minesi erozyonuna karşı bileşenler içeren diş macunları bulunmaktadır. Plak oluşumunun önüne geçen bu macunlar ağız kokusu sorunları ile de savaşmaktadır.

Ağız Bakım Sularını Rutininize Ekleyin

agiz-calkama

Ağız bakım sularının da günlük kullanımı ağız ve diş sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Piyasada çok fazla çeşit ve özellikte ağız bakım suyu bulunur. Ağız bakım suyu seçiminde de dikkat etmeniz gereklidir. Alkol içerikli ağız bakım suları da bulunmaktadır.

Bu nedenle çocuklardan, alkol hassasiyeti olan kişilerden ve alkol tedavisi olan kişilerin kullanmaması gereklidir. Alkolsüz olan ağız bakım suları tercih edilmelidir. Ağız bakım suları sabah ve akşam diş fırçalama rutinine eklenmelidir. Ağız içinde bakteri üremesi, ağız ve nefes kokusu gibi olumsuz durumlar ile savaşmaktadır.

Diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin

dis-ipi

Son olarak diş ipi kullanmanın da ağız bakım rutinine eklenmesi ileriki yaşlarda proteze duyulan ihtiyacı büyük oranda ortadan kaldırmaktadır. Periodontal sorunların başlangıcında bulunan diş ipi kullanmamanın eksikliği diş köklerine zarar vererek çürüklerin oluşmasına neden olacaktır. Sizlerde ağız ve diş bakımı hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Malatya diş hekimi desteğinden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.