Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi doğal dişi korumanın en etkili ve bilinen yöntemidir. Kanal tedavisinin amacı hasar görmüş dişlerin tedavi edilmesi ve korunmasında kullanılan bir yöntemdir. Pulpa yani dişin içindeki yumuşak tabaka kendini tamir edemediğinde ölür. Buda diş kaybına neden olur. Eskiden hasar görmüş pulpanın tek tedavi şekli diş çekimi iken günümüzde doğal dişi kaybetmeden kanal tedavisi uygulanmaktadır.

Kanal Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kanal tedavisi pulpanın iyileşemeyecek derecede hasar gördüğünde uygulanan bir yöntemdir. Bu yönteme endodonti  denilmektedir. Amacı hasar görmüş dişin içinde bulunan sinirlerin alınması ve daha sonra boş kalan bölgenin dolgu ile doldurulması sonucu doğal diş korunmaktadır. Kanal tedavisi hastayı zorlayacak maddi yükü fazla olan tedavi şeklinden kurtardığı gibi doğal dişin korunmasında da oldukça etkili olacaktır.

Kanal tedavisinin ilk aşaması herhangi bir ağrı olmaması için dişin içine anestezi uygulanması ile başlamaktadır sonra dişin çürüğü ve pulpanın temizliği yapılır. Temizlenerek genişletilen bölge dolgu yapılmak sureti ile doldurulur. Kanal tedavisi sonrası ağrı veya şişlik nadir görülen bir durumdur. Bu durumun şikayet sebebi bakterilerdir. Bu durumda hekim pansuman yaparak bakterinin yayılmasının önüne geçer. Kanal tedavisi süresince dikkat edilmesi gerekenler;

  • Anestezinin etkisi ile uyuşukluk olacağından dudak, damak ve dil ısırılabilir bunun önüne geçmek için anestezinin etkisi geçene kadar bir şeyler yenilerek içilmesinden uzak durulması gereklidir
  • Kanal tedavisi seanslarında ağız içinde geçici dolgu bulunduğundan sert şeyler yemekten kaçınılmalıdır
  • Geçici dolgu yapılmış hastalar ağrı geçtiği için tedaviyi yarım bırakmaktadır bu tedavinin tamamlandığı anlamına gelmiş yarım kalan bir diş olduğundan bir kaç sonra dişin çekilmesi gerekebilir

Kanal tedavisi yaptıran hastaların en çok merak ettiği durum acı ve ağrının ne şiddette olacağıdır. Anestezi uygulandığı için ağrı ve acı hissedilmez tedavi sonrası sadece tedavi olan bölge bastırıldığında ağrı olabilir. Çok nadir de olsa tedavi sonrası bölgede şişlik meydana gelebilir bunun da hekimin önerdiği bir antibiyotik tedavisi ile sorun ortadan kalkacaktır.

Kanal tedavisi yapılmış doğal dişiniz sinirleri alınmış olsa da uzun yıllar sizi kendi dişiniz ile çiğneme fonksiyonunuz da yardımcı olacaktır. Kanal tedavisi uygulanmış diş sağlıklı ve düzenli bakımı yapıldığından sizinle ömür boyu yaşaması da mümkün bir tedavi şeklidir. Günde iki kere dişleri mutlaka fırçalamalıyız diye hekimleri dinlemeyen hastaların en son olarak doğal dişlerini kaybetmemesi için uygulanan bir tedavi şeklidir. Kanal tedavisi sonucu ağrının kesin olarak kesilmesi bazı durumlarda söz konusu olamamaktadır. Bu durumda hastalıklı dişin çekilmesi gerekli olabilir.

Kanal Tedavisi Ağrılı Bir İşlem midir?

Kanal tedavisi hastanın dişi uyuşturularak yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle ağrılı bir işlem olmamaktadır. Ancak bazı durumlarda yani çok ağrılı ya da enfeksiyonlu dişlerde uyuşma sorunu yaşanabilmektedir. Bu tür durumlarda da gelişmiş uyuşturma yöntemleri kullanılarak diş uyuşturulmaktadır ve tedavi edilmektedir.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.