Kanal Tedavisi Neden Yapılmaktadır?

Dişin pulpa dokusunda yer alan hastalığının tedavisi için dişlere kanal tedavisi uygulanmaktadır. Son dönemlerde hemen hemen hiçbir dişin çekimine ihtiyaç kalmadan uygulanmış en iyi kanal tedavileri ile dişler kurtarılmaktadır. Canlı olan dişlere uygulanmış kanal tedavisi başarı oranı %90’dır.

Pulpa dokusunda enfeksiyon veya kalıcı bir hasar mevcutsa kanal tedavisine ihtiyaç duyulur. Tedavi uygulanmamış çürükler pulpa enfeksiyonuna yol açabilir. Diş minesi ve dentin çürük sebebi ile kök kanalına kadar madde kaybına uğrar. Çürük sebebi ile meydana gelen bakteri pulpada enfeksiyon oluşumuna yol açar. Dişin iç bölümünde yer alan bu enfeksiyonlar için antibiyotikler çözüm sunmada etkili değildir. Bu enfeksiyon iltihaplanmaya yol açar ve iltihaplanma da kanın dişe ulaşmasına engel olur. Bu gibi sebeplerle antibiyotiklerin kan dolaşımı yolu ile enfeksiyona ulaşmaları mümkündür. Kan pulpaya ulaşmak da güçlük çekiyorsa, pulpanın kendi kendini iyileştirmesi de mümkün değildir.

Dişlerde olabilecek olan kırılma, çatlama, travma veya bir veya birden fazla yapılmış dolgular gibi derin restoratif uygulamalar belirli bir süre sonunda pulpaya zarar verebilir. Bunların yanı sıra diş için uygulanmış olan herhangi bir tedavi de pulpaya zarar verebilir. Kuron uygulanacak bireyler uygulamadan evvel diş kökü için kanal tedavisine gereksinim duyabilirler.

Pek çok vakada, enfeksiyon olmamasına karşın pulpa iltihap kapabilir ve daha sonra iyileşip normal haleni dönebilir. Şayet hastanın dişinde;

  • Sıcak ya da soğukla başlayan uzun süre durmayan ağrı
  • Gece uykudan uyandıracak kadar büyük ağrı
  • Kendi kendine başlayan ağrı bulunuyorsa, pulpa iltihabının düzelip normale dönme durumu kalmamıştır. Kanal tedavisi uygulanması zorunlu hale gelmiştir. Kanal tedavisi uygulanmaz ise pulpa da bulunan iltihap, şiddetli ağrı ve enfeksiyona yol açar. Daha sonra apse oluşumuna ve dişi çevreleyen kemikte hasara sebep olmaktadır.

Doğal dişi muhafaza etmek her zaman ilk tercih olmalıdır. Bir yahut daha fazla diş kaybı komşu dişlerin yer değişikliğine ve duruş şeklinin bozulmasına yol açabilir. Bunların yanı sıra doğal dişler muhafaza edildiği takdirde implant ya da köprü gibi tedavilere ihtiyaç kalmaz. Hasar görmüş ve enfekte olmuş bir dişe kanal tedavisi uygulanmalıdır. Aksi takdirde diş vücudun enfeksiyon merkezi durumuna gelmektedir.

Kanal tedavisi özellikle derin ve geniş alana yayılmış çürüklerden dolayı yapılmaktadır. Bu sebeple diş tedavi öncesinde bile zayıf durumdadır. Kanal tedavisi uygulandıktan sonra diş kuronla kaplandığı veya diş renginde olan kompozit dolgu ile doldurulduğu zaman, diş ömür boyu kullanılmaktadır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.