İmplant Kaç Günde Yapılır?

Diş tedavilerinde popülerlik açısından ün kazanan implant uygulaması pek çok kişilerin tercih ettiği bir tedavi olmuştur. İmplant tedavisi yapay olarak yapılan diş kökünün çene kemiği ile birleşmesidir. Titanyum maddeden üretilen implant tedavisinin sağlığa hiçbir zararı yoktur.

Hastanın tercih edeceği genel veya lokal anestezi ile implant tedavisi uygulanmaktadır. İmplant tedavisinin oluşum süreci ilk başlarda eksik dişleri olan hastalara uygulanarak ortaya çıkmıştır. Daha sonra diş kaybı yaşayan, hiç dişi olmayan ve estetik açıdan güzel görünmek isteyen hastalara da bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

İmplant tedavisi her hastaya yapılmaz. Bunun için diş yapısının ve diş dokusunun bu tedaviye izin vermesi gerekmektedir. Küçük miktarda çürüğü olan ve kırık dişlere implant tedavisi uygulanmaz. İmplant yapılacak olan dişin kaybedilmiş ya da kaybedilmek üzere olduğu durumlarda bu tedavi uygulanır.

İmplant tedavisinin süresi dişlerin uyum sağlaması durumu ile alakalıdır. Genel anlamda bakılacak olursa implant tedavisinin süresin minimum 3 ay kadardır. İmplant tedavisine ihtiyaç duyup duymadığınızı diş hekiminiz karar vermektedir. Bu tedavi yöntemi cerrahi işlem uygulanarak yapılmaktadır. Hastaya bir tane implant tedavisi uygulanacaksa tedavisi süresi 10 ile 30 dakika arasında değişmektedir. Buna bağlı olarak implant tedavisinde artan dişe göre tedavisi süreside uzamaktadır.

İmplant tedavilerinin süresi hastanın çene kemiğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İmplant tedavisi için 3 ay bekledikten sonra implantın kemik ile bütünleşmiş olur. Daha sonra alınacak randevu ile bir iki seans protez uygulaması yapılır. Toplamda bu süreç 4 ayı bulabilir. İmplant tedavisi sonrasında yapacağınız günlük ağız ve diş bakımı implantın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.