Genel Anestezi Hangi Hastalarda Tercih Edilmektedir?

Hasta bireye damar yolu ile ilaçlar ve bayıltıcı gazlar verilmektedir. Bu işlem sonucunda bireyin narkoz halinin sağlanmasına genel anestezi denilmektedir. Birtakım hastalıklarda genel anestezi uygulanarak diş çekimi yapılmaktadır. Genel anestezi uygulaması ile diş çekim işlemi kliniğimizde hijyenik ortamlarda gerçekleşmektedir.

Fiziksel engeli bulunan hastalarda genel anestezi uygulanarak diş çekim işlemi yapılmaktadır. Zihinsel engelli çocuklarda ve yetişkinlerde de aynı şekilde diş çekimi gerçekleşmektedir.  Acil ihtiyacı olduğu halde iletişime kapalı duruma sahip, yetişkin veya çocuklarda da genel anestezi sedasyon uygulanmaktadır. Küçük yaştaki çocuklarda rastlanan biberon çürüğü veya erken yaş çocukluk çürüğü gibi problemlerin giderilmesinde de bu işlem uygulanmaktadır.

Tıbbı risk taşıyan durumlarda, genel anestezi uygulandığında bu risklerin ortadan kalkacağı hastalıklarda da yine genel anestezi ile diş çekim işlemi uygulanmaktadır. Tek seans ile gerekli işlemin yapılması gereken uygulamalarda ve aşırı derece korkusu olan yetişkinlerde de genel anestezi işlemi uygulanmaktadır.

Genel Anestezi Sedasyon Sonrası Ağrı Hissedilir Mi?

Ağrı yahut farklı diş problemlerinden kurtulmak için genel anestezi talep eden hastalar, genel anestezi sonrasında ağrı hissedip hissetmeyeceği sormaktadırlar.  Operasyon tamamlandıktan sonra gerekli uygulamalar yapıldığı halde herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Yetişkinler genel anestezi sonrası durumu rahatlıkla atlatmaktadırlar. Ancak küçük yaştaki çocuklar uygulama sonrasın rahatsızlık yaşayabilir. Bunun nedeni de genel anestezi sonrasında uyuşukluk hissine bağlı durumlardır.

Genel Anestezi uygulaması öncesinde hastanın da bazı hazırlıkları yapması gerekmektedir. İlk etapta hastalar bu aşamada mevcut yahut geçirdikleri hastalıkları ve kullandıkları ilaçları hekimimize bildirmelidir. Ameliyat öncesi doz ayarlamaları için bu bilgiler gerekmektedir.  Uzmanlar ile yapılacak olan genel anestezi uygulamasında, genel olarak herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Yapılacak olan işleme göre farklılıklar olsa da genel anestezi ile yapılacak olan diş çekimi bir günde tamamlanmaktadır. Birtakım istisnai durumlarda hastanın yatılı olarak tedavisi söz konusu olmaktadır. Bu gibi durumlar sonrasında hastanın eski haline dönmesi kısa zamanda olmaktadır.  Genel anestezi ile diş çekimi hijyenik ortamlarda ve uzman tarafından gerçekleştirilmelidir. Sedasyon sonrasında hasta uzman tavsiyelerine kesinlikle uymalıdır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.