Gece Plağı Nedir?

Gece plağı kişilerin uyurken istemsiz olarak dişlerini sıkması, gıcırdatma ve sürtmesi sonucunda çene ekleminde istemsiz olarak gelişen hareketlerin dişlere zarar vermesini engellemek için kullanılan bir araçtır. Diş hekimliğinde çok sık karşılaşılan sorunlardan biri olan gece plağının önüne geçmek için diş hekimi tarafından “koruyucu gece plağı” isimlendirilen bu aperey reçete edilir. Diş hekiminin tanısından sonra belirlenerek hastanın istemsiz hareketlerinin dişlere ve diş etlerine zarar vermesinin önüne geçilmiş olur.

Gece Plağı Nasıl Kullanılır?

gece plagi nekadar kullanilir

Hasta kişi diş hekimi muayenesinden sonra ağız ve diş ölçüleri alınarak koruyucu gece plağı yapılır. Şeffaf gece plakları gece ve gündüz kullanımına uygundur. Bu apereyler aynı zamanda gündüz vakitlerinde de çene ekleminde oluşan istemsiz hareketleri olan hastalar için de önerilmektedir. Gece plağı kullanımı ile bir kaç gün içinde baş ve çene ağrılarında ciddi azalmalar görülür. Stresli zamanlarda ve gerilimin arttığı durumlarda diş gıcırdatma ve sıkmanın fazla olduğu zamanlarda kullanılabilir. gece plağı 24 saatlik bir periyotta 12 saatte fazla kullanılmamalıdır. Günden en az 4 saat ayda ise 21 gün kullanılmalıdır.

Gece plakları genellikle yeme yeme süresinin haricinde kullanılır. Sıcak ve yiyecek ve içecek tüketiminde gece plağının çıkarılması gereklidir. Gece kullanıma uygun olan bu plaklar şeffaf olmaları nedeni ile gündüz kullanımı da uygundur.

Gece Plağı Nasıl Temizlenir?

Gece plakları hassas bir yapıya sahip olduğu için yemek esnasında çıkarılsalar da bakteri, yağ ve zararlı maddelerin ağız yolu ile bulaşması söz konusu olur. Bu durumda plağın kısa sürede deforme olmasına neden olur. Gece plaklarının temizliği farklı yöntemlerle yapılabilir. En çok tavsiye edilen ise alkolle gece plağı temizliğidir. Yumuşak bir bez ve çok az miktarda alkolle temizlik yapılabilir. Temizlik işlemi yaparken sert hareketlerden kaçınmalısınız.

Gece plağı temizliğinde bir diğer yöntem ise sabun ve diş macunu ile temizlemektir. Kolay ve etkili olan bu yöntemde yumuşak kıllı diş fırçalarına sabun veya diş macunu sürerek gece plağı temizlenir ve arkasından bol su ile durulanır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.