Flor Uygulaması

Flor uygulaması dişin yapısında kimyasal bir bağ kurup dişlerin çürümelere karşı direncini arttıran bir elementtir. Teknolojinin gelişmesi ile jel, diş macunu ve çiklet formlarında getirilerek uygulanmaktadır.

Çocukluk Döneminde Flor Uygulamasının Faydaları

Özellikle, okul öncesi çocuklar ile ilköğretimlerde Milli Eğitim Bakanlığının desteği ile ücretsiz olarak uygulanan Flor uygulamasında çoğu ailenin de tedirgin olduğu görülmektedir.

Flor uygulaması çocukların diş sağlığı açısından fazlası ile önemli ve yararlı olmasının yanı sıra herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Tükürük yolu ile yutulmasında da herhangi bir sorun yoktur. Flor uygulaması topikal ve sistemik olarak iki çeşittir.

Topikal uygulamalar köpük, jel veya cila formatında olabilmektedir. Sistemik uygulamanın ise topikal uygulama kadar etkili olmadığı bilimsel açıdan ispatlanmıştır. 3 yaşlarından itibaren flor uygulaması başlamaktadır.

İşlem sonrasında 30 ile 60dk kadar bir şeyler yenilip içilemeyecektir. Uygulama öncesi çocuğa su içirilir. Dişler hava yardımı ile iyice kurutulur ve alt ve üst dişlere cila sürülür. Fazla kalan cila hava yada tükürük emici yardımı ile çekilir.

Diş yüzeylerine uygulanan flor uygulaması 4 ayda bir uygulandığında çürük açısından oldukça önemlidir. Flor uygulaması diş yüzeylerine yapıldığı zaman çocuk açısından da herhangi bir zararı yoktur. Çok küçük miktarların tükürük yolu ile yuttulmasında bilinen bir zararı henüz açıklanmamıştır.

Malatya diş sağlığı merkezi olarak flor uygulamasını yararlı buluyoruz. Çocuğun bir yaşından itibaren hekim kontrolünde olması bu uygulamayı hekiminiz tarafından da yapılabileceğini bildirmek isteriz.

Malatya diş sağlığı gelişen ülkemizde gün geçtikçe dikkat edilerek özen gösterilen bir konu olması bizleri memnun etmektedir. Diş çürüklerinde en önemli önlemin diş macunu ile düzenli fırçalamak ve hekim kontrolü olduğunu da unutmamak gereklidir.

Yüksek çürük riski bulunan çocuklarda bebeklikten itibaren merkezimizde koruyucu tedaviler uygulanarak çok küçük yaşlarda diş sağlığı önemi kazandırılmaktadır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.