Flor Uygulaması

Flor uygulaması dişin yapısında kimyasal bağ kurup dişlerin çürüğe karşı direncini arttırmasını sağlayan bir elementtir. Gelişen teknoloji ile birlikte jel, diş macunu ve çiklet formlarına getirilerek uygulanabilmektedir.

Flor Uygulaması

Çocukluk Döneminde Flor Uygulamasının Faydaları

Flor uygulaması özellikle okul öncesi çocuklarda ve ilköğretimlerde Milli Eğitim Bakanlığının desteği ile ücretsiz flor uygulaması yapılmaktadır. Bu konuda bir çok ailenin tedirgin olduğunu görmekteyiz. Bu uygulama çocukların diş sağlığı açısından oldukça yararlıdır ve yan etkisi bulunmamaktadır. Tükürük yolu ile yutulmasında da herhangi bir sorun yoktur. Flor uygulaması topikal ve sistemik olarak iki çeşittir. Topikal uygulamalar köpük, jel veya cila formatında olabilmektedir. Sistemik uygulamanın ise topikal uygulama kadar etkili olmadığı bilimsel açıdan ispatlanmıştır. 3 yaşlarından itibaren flor uygulaması başlamaktadır.

İşlem sonrasında 30 ile 60dk kadar bir şeyler yenilip içilemeyecektir. Uygulama öncesi çocuğa su içirilir. Dişler hava yardımı ile iyice kurutulur ve alt ve üst dişlere cila sürülür. Fazla kalan cila hava yada tükürük emici yardımı ile çekilir. Diş yüzeylerine uygulanan flor uygulamasının diş direncini artırdığı bilimsel olarak açıklanmıştır. 4 ayda bir uygulama çürük açısından oldukça önemlidir. Bu uygulama diş yüzeylerine yapıldığından ve arta kalan flor temizlediğinden çocuk açısından hiç bir zararı yoktur. Çok küçük miktarların tükürük yolu ile yutulmasında bilinen bir zararı henüz açıklanmamıştır.

Malatya diş sağlığı merkezi olarak flor uygulamasını yararlı bulmaktayız. Çocuğun bir yaşından itibaren hekim kontrolünde olması bu uygulamayı hekiminiz tarafından da yapılabileceğini bildirmek isteriz. Malatya diş sağlığı gelişen ülkemizde gün geçtikçe dikkat edilerek özen gösterilen bir konu olması bizleri memnun etmektedir. Diş çürüklerinde en önemli önlemin diş macunu ile düzenli fırçalamak ve hekim kontrolü olduğunu da unutmamak gereklidir. Yüksek çürük riski bulunan çocuklarda bebeklikten itibaren merkezimizde koruyucu tedaviler uygulanarak çok küçük yaşlarda diş sağlığı önemi kazandırılmaktadır.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.