Endodonti Malatya

İnsanların diş yapısının fizyolojisi, diş özü, patolojisi, diş kökü ve kök uçlarını barındıran dokularla alakalı diş hekimliği dalına Endodonti ismi verilmektedir. Endodonti tedavi uygulaması, halk arasında yaygın olarak bilinmekte olan kök kanal tedavisidir. Endodonti, ayrıca dişin içinde yer alan sinir ile damarlarda meydana gelen hastalıkların tedavisini barındıran bütün uygulamaları kapsamaktadır.

Enfekte olmuş sinir dokusu, hücresel atıklar ve kan damarları, kök kanalından uzman hekimimiz aracılığı ile uzaklaştırılmaktadır. Daha sonra dezenfektan solüsyon ile kanal eğeleri tarafından kanal boşluğu temizleme yapılarak biçimlendirilir. Bu uygulama sonrasında doku ile uygun olan materyal çeşitleri ile kanal boşluğu sızdırma olmayacak biçimde doldurulmaktadır.

Hasar görmüş pulpanın tedavisi, travmaya maruz kalmış dişlerin tedavisi ve endodontik cerrahi endodonti tedaviyi kapsamaktadır. Bunların yanı sıra kök kanal tedavisi, endodontik tedavi uygulanmış dişlerin rotasyonu, başarısız kök kanal uygulamasının yenilenmesi ve kanal tedavi sonrasında rengi farklılaşan dişlerin beyazlatılma işlemi de endodonti kapsamındadır. Son olarak kök oluşumunun tamamlanması gibi farklı uygulamalar da endodonti tedavi uygulamasını kapsamaktadır. Endodonti kapsamında uygulanan bütün tedaviler, öteki diş hekimliği dalında olduğu gibi hastanın estetik ve işlevsel bozukluklarının tekrar kazandırılması için de yapılmaktadır.

Bütün hastalıklarda olduğu gibi diş sağlığı ve endodonti tedavisinin başarılı sonuçlanması için hekimimizin tavsiyeli dışına çıkmamanız gerekmektedir. Hasar görmüş diş sinirleri, fertlere büyük ölçüde dayanılmaz ağrılar yaşatabileceği için ihmal edilecek bir durum değildir. Bu gibi sebeplerden dolayı bir an evvel uzman hekimimiz tarafından hastanın Endodonti bölümünde tedavi görmesi gerekmektedir. Keyifle gülümsemek ve ağrılı dişlerden kurtulmak için diş sağlığı fazlası ile önemlidir. Diş hekimimizin tavsiye ettiği şekilde tedavi anında ve sonrasında uzun ömürlü dişler için hijyen kuralları da ihmal edilmemelidir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.