Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği sorun olmayan dişlerde bile sıklıkla görülen bir durumdur. Diş yüzeyleri iyi temizlenmediği zaman üzerinde bakteri plakları oluşur. Bu plaklar tükürük yardımı ile diş yüzeylerine yapışır tükürükte bulunan kalsiyum ve fosfat ile birlikte sert bir sarı tabaka şeklinde dişlere yerleşir.

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşının Zararları

Diş taşı oluşumunun en büyük etkeni tükürük tür. Bu salgının yapısına göre daha fazla ve sık sürede gerçekleşebilir. Tükürük bezlerinin en yoğun bölgede yani alt bölgenin dile yakın kısmında daha fazla oluşur. Fırçanın çok zor ulaştığı bu bölgede diş eti iltihabı ve çekilmesi de tartar ile birlikte görülür. Diş taşları temizlenmediği sürede olay devam eder. Diş taşı birikmesi ile birlikte diş eti çekilmesi diş aralarının açılması ve sonuç olarak çürük oluşarak dişin kaybı gerçekleşir. Diş taşı temizliği sonrası diş araları daha fazla artar ve dişlerde sallananlar gün yüzüne çıkar. Bu durumlarda hastaya diş taşının zararlarını anlatmak zorlaşır. Dişleri sallanan hasta diş taşı temizliğinden kaynaklı olduğunu düşünür. Diş taşı temizlendikten sonra diş eti kolay kolay eski yerine gelmeyecek hastalar yemeklerden sonra dişlerimin aralarına yemek artıkları kaçıyor eskiden olmazdı sıcak soğuk hassasiyeti başladı gibi yakınmalar duyulmaktadır. Fakat bu durum diş taşlarının yararlı olduğu anlamlarına gelmez. Bu işlem yapılmadan önce hastaya gerekli bilgilendirme mutlaka yapılmalıdır. Temizleme işleminden sonra diş fırçalama tekniklerini öğrenerek dişlerinizin eski sağlığına kavuşmasını yardım edebilirsiniz. Malatya diş sağlığı merkezi basit yaklaşık yarım saatlik bir işlemden sonra diş taşlarınız dan sizi kurtarmaktadır.

Diş Taşı Temizliğinin Önemi

En temiz ağızda dahil bakteri bulunur. Bu bakteriler yemeklerdeki protein artıkları ile birlikte diğer bileşenlerle birleşerek dişlerde sarı, yapışkan bir madde oluşturur. Buda zamanla sertleşerek diş köklerine yapışır.

Çürüklerin Önüne Geçer

Diş taşı ( tartar) oluşumundan sonra sağlıklı bir şekilde dişleri temizlemek zorlaşır. Diş ip ve fırçası her alana ulaşamaz. Temizlenemeyen bakteri asitleri diş minesini oyarak çürük oluşumuna neden olur.

Diş Eti Hastalıklarını Engeller

Diş eti ve dişler arasında oluşan tartar  diş etleri için oldukça tehlikelidir. Diş eti iltihaplarına neden olur zamanla;

  • Diş eti şişmesine ve çekilmesine
  • Diş kaybına
  • Kemik iltihaplarına neden olur

Bazı araştırmalar kalp rahatsızlıklarına da neden olduğunu belirtmektedir. Diş taşı temizliği dişlerdeki kötü görüntüyü yok eder öz güven dolu gülüşler sağlar. İlerlemiş diş taşları için en kesin ve profesyonel çözüm diş hekimine gitmek olacaktır. Diş taşı temizliğinden sonra hekim tavsiyesi ile uygun diş macunu ve ağzı bakımı sayesinde oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Copyright 2006 - 2017 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.