Diş Taşı Nedir? Nasıl Temizlenir?

Diş taşı temizliği ve diş taşı hakkında bu blog yazımızda siz değerli okurlarımıza bütün bilgileri yazacağız. Diş taşı hakkındaki bütün sorularınız hakkında bu blog yazımızda bilgi sahibi olabilirsiniz. Genel olarak hemen hemen herkesin problem yaşadığı diş taşı temizliğine pek çok kişi önem vermemektedir. Diş taşı temizliğine önem vermeyen kişilerde daha sonra diş eti iltihaplanmaları ve diş çürükleri oluşmaktadır.

Dişlerden oluşan diş taşlarını önlemek için günde iki defa dişlerinizi fırçalamanız gerektiğini unutmamalısınız. Ancak dişlerinizi her gün iki defa fırçalamak yeterli olmayabilir. Diş üzerinde oluşan ya da diş çevresinde oluşan plaklara diş taşı denmektedir. Diş taşı gözle görülebilir. Dişlerinizde diş taşı olduğunu görüyorsanız eğer vakit kaybetmeden diş taşlarınızı temizlemesi için diş hekiminizden bir randevu almanız gerekmektedir.

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş taşı temizliği için genellikle diş hekimleri diş ipi kullanılmasını önermektedir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Diş ipi sayesinde dişleriniz arasında oluşan diş taşlarınızdan kurtulabilirsiniz. Yalnız diş ipi kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Diş ipini kullanırken diş ipini orta parmağınıza sarmanız gerekir. Kullanacağınız diş ipinin 30 santimetre olması gerekmektedir.

Baş parmak ve orta parmak arasında diş ipinin gererek dişlerinize geçirip temizliğinizi yapabilirsiniz. Dişlerinize geçirdiğiniz diş ipini C harfi şeklinde tutmanız gerekmektedir. Diş ipi ile yapacağınız temizleme işlemini bütün diş aralarında kullanmanız gerekmektedir.

İleri derecede ki diş taşlarının temizliği için diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Diş hekimleri genellikle ultrasonlu cihazlar yardımı ile diş taşlarını temizlemektedir. Diş taşları temizliği yapıldıktan sonra dişlerin yüzeyleri daha pürüzsüz olsun diye parlatılma işlemi yapılmaktadır. Parlatma işlemi yapıldığı sırada dişlerde kalan plaklar tamamen ortadan kaldırılır. Yapılan bu işlemler sayesinde dişler daha sağlıklı ve parlak bir görüntüye kavuşur.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.