Diş Sağlığı Hakkında Yanlış Bilinen Doğrular

Diş sağlığı için yalnız güde iki defa fırçalamak yeterli sanıyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz demektir. Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak için yapılması gerekenler detaylı bir şekilde uygulanarak sağlıklı dişlere kavuşulmaktadır. Dişlerin sağlıklı olmaları genel sağlık için de iyi olmasıyla yakından alakalı olmaktadır. Bu yazımızda sizlere diş sağlığı hakkında yanlış bilinen doğruları paylaşarak bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

diş sağlığı

Çürük Oluşmaması İçin Şeker Yememek

dis-cürügü

Dişlerimizde çürük oluşmaması için çocukluktan itibaren şeker yenmemesi gerektiği anlatılmaktadır. Dişlerin arasında kalan karbonhidrat atıkları çürümeye yol açmaktadır. Karbonhidrat yalnız ekmek ve makarnadan ibaret değildir şekerde bu gruba dahil olmaktadır.

Hamilelikte Dişçiye Gidilmez Yanlışı

hamilelik-diş

Hamilelik döneminde dişçiye gidilmez algısı yanlış bilinen bir konudur. Bunun aksine hamilelik döneminde diş sağlığı fazlası ile önemlidir. Acil olan diş tedavileri mutlaka tamamlanmalıdır. Ağrı kesici ilaçların hamilelik için zararlı olduğu söylentisi tedavi olmayı ertelemeye mecbur kılmaktadır. Hamile olan kişilerin de kullanabileceği ağrı kesiciler olduğunu bilerek kendinize eziyet etmemelisiniz.

Süt Dişlerindeki Çürükler Önemsizdir

süt disleri

Süt dişlerindeki çürüklerin önemsiz olduğu inanışının temelinde çocukluk dişlerinin çürüyerek kaybedilmesinden kaynaklıdır. Süt dişlerinin iltihaplanarak çürümesi kalıcı dişlerin de zaman içerisinde kaybedilmesine neden olur. Bunda dolayı süt dişlerindeki çürükler de fazlası ile önemlidir.

Sert Fırçalar Daha İyi Temizler

sert diş fırçası

Sert fırçalar dişleri daha iyi temizler gerçeği fazlası ile yanlış bir inanıştır. Diş eti ile minesine zarar verdiği gerekçesi ile sert fırçalar diş hekimleri tarafından önerilmemektedir. Ancak çoğu kişi daha temiz yaptığına inandıkları için sert diş fırçası kullanarak diş minelerine zarar vermektedir.

Diş Ağrısı Çürükten Kaynaklanır

Her diş ağrısının nedeninin çürükten kaynaklandığı söylemi fazlası ile yanlış bir inanıştır. Diş ağrısının altında birçok farklı nedenler yatmaktadır. Dişlerde oluşan hassasiyet, diş eti iltihaplanması da diş ağrılarına neden olmaktadır. Dişlerinizde oluşan ağrıların gerçek sebebini dişçiniz teşhis edebilir.

Diş ve diş eti sağlığı hakkında gerekli olan tüm bilgileri Malatya diş hekimi en doğru şekilde sizlere anlatacaktır. Pratik bilgiler alanında yazmış olduğumuz içerikler tamamen bilgilendirme amaçlı olup tedavi edici nitelikler taşımamaktadır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.