Diş Sağlığı Hakkında Yanlış Bilinen Doğrular

Diş sağlığımız için sadece iki kere fırçalamak yeterli sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sağlıklı dişlere sahip olmak için yapılması gerekenler detaylı şekilde uygulanarak sağlıklı dişlere sahip olunmaktadır. Dişlerimizin sağlıklı olması genel sağlımızın da iyi olması ile yakından alakalıdır. Diş sağlığı hakkında yanlış bilinen doğruları paylaşarak bilgi sahibi olmanızı sağladık.

diş sağlığı

Çürük Oluşmaması İçin Şeker Yememek

dis-cürügü

Çürük oluşmaması için çocukluğumuzdan itibaren şeker yemememiz gerektiği anlatılır. Şeker dişlerimiz için zararlıdır bu çok doğru fakat asit üreten kötü bakterilerdir. Dişlerimizin arasında kalan karbonhidrat atıkları çürümeye yol açar. Karbonhidrat sadece ekmek ve makarnadan ibaret değildir şeker de bu gruba dâhildir.

Hamilelikte Dişçiye Gidilmez Yanlışı

hamilelik-diş

Bu oldukça yanlış bilinen bir konudur. Tam aksine hamilelikte diş sağlığı oldukça önemlidir. Acil olan diş tedavileriniz mutlaka tamamlanmalıdır. Ağrı kesicilerin hamilik için zararlı olduğu söylentisi tedavi olmayı ertelemeye mecbur kılar. Hamilelerinde kullanabileceği ağrı kesiciler olduğunu bilerek kendinize eziyet etmeyin.

Süt Dişlerindeki Çürükler Önemsizdir

süt disleri

Bu inanışın temelinde çocukluk dişlerinin çürüyerek kaybedilmesinden kaynaklanır. Süt dişlerin iltihaplanarak çürümesi kalıcı dişlerinde kaybedilmesine sebep olur bu nedenle süt dişlerindeki çürükler oldukça önemlidir.

Sert Fırçalar Daha İyi Temizler

sert diş fırçası

Sert fırçalar daha iyi temizler gerçeği oldukça yanlış bir inanıştır. Diş etine ve minesine zarar verdiği gerekçesi ile sert fırçalar diş hekimleri tarafından önerilmezler. Fakat birçok kişi daha temiz yaptığına inandığı için sert diş fırçası kullanarak diş minelerine zarar vermektedir.

Diş Ağrısı Çürükten Kaynaklanır

Her diş ağrısı çürükten kaynaklandığı söylemi oldukça yanlış bir inanıştır. Diş ağrısının altında farklı nedenler yatmaktadır. Dişlerdeki hassasiyet, diş eti iltihaplanması da diş ağrılarına neden olur. Dişlerinizdeki ağrıların gerçek nedenini dişçiniz teşhis edebilir.

Diş ve diş sağlığı hakkındaki gerekli tüm bilgileri malatya diş hekimi en doğru şekilde sizlere anlatacaktır. Pratik bilgiler alanında yazdığımız içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve tedavi edici nitelikler taşımamaktadır.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.