Diş Pırlantası Hakkında Merak Edilen Herşey

Diş pırlantaları ya da diğer adı ile diş kristalleri son zamanlarda estetik diş hekimliği içerisinde aşırı rağbet gören işlemlerden biri haline gelmiştir. Hastaların kendi isteklerine bağlı olarak ön, yan ve kanin diş yüzeylerine yapıştırılması ile uygulanan bir işlem olmasının yanı sıra kişinin gülüşünde farklılık yarattığından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

Diş pırlantası, diş yüzeylerine özel yapıştırıcılar kullanılarak takıldığından dolayı düşme ihtimalleri de oldukça zordur. Düşmüş dahi olsa sonrasında kolaylıkla tekrar takılma durumu bulunmaktadır. Diş pırlantaları her yaş grubundaki hastaya uygulanması bakımından avantajı olan estetik diş hekimliği uygulamalarından biridir.

Diş Pırlantasını Kimler Yaptırabilir?

dis-pirlanta

Estetik ve kozmetik bir uygulama olan diş pırlantası, kolaylıkla uygulandığından dolayı her yaş grubundan kişinin yaptırması normal bir uygulamadır. Ancak bu uygulamadan önce ağız ve diş sağlığının tam olarak sağlanması gereklidir. Diş pırlantası diş hekimleri tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Beyaz dişlere sahip olan kişilerde ise daha şık durduğundan diş hekiminizin tavsiye etmiş olduğu Bleaching yani diş beyazlatma uygulamasını öncelikle yaptırmanız gereklidir.

Aynı zamanda dişler plaklardan arındırılmalı, çürüklerden temizlenmiş olmalıdır. Bu sayede uygulama daha iyi yapılmaktadır. Diş pırlantası seçiminde pırlanta yerin farklı alternatifler de tercih edebilirsiniz. Ekonomik bakımdan daha hesaplı taşları da tercih edebilirsiniz. Ancak bu taşlar aşındırma yapılmadan direkt olarak yapıştırıldığından yemek yerken dahi düşme ihtimali olan taşlardır. Uzun süreli kullanım istiyorsanız da mutlaka diş hekiminizin önerisini dinlemenizde fayda vardır.

Diş Pırlantası Uygulama Aşamaları

dis-pirlanta-disci

Diş pırlantası uygulama aşamalarında pırlantanı dış yüzeyine gelecek olan kısım çok hafif bir aşındırma işleminden geçmektedir. Yani uygulanacak olan o bölgeye kompozit bonding adı verilmekte ve özel yapıştırıcı uygulanmaktadır. Aşırı az miktarda aşındırma uygulandığından uzun yıllar kullanılmaktadır.

Düşme riski çok az olmasına rağmen düşmesi durumunda diş hekiminiz kolaylıkla tekrar diş pırlantasını yerine takmaktadır. Diş pırlantasını çıkartmak istediğinizde ise çıkarma işleminin yapılmasının ardından diş yüzeyine cila uygulaması ile eski görünümüne kavuşması sağlanmaktadır.

Diş Pırlantası Avantajları

disler-kristal

Gülüşüne ve görünümüne farklılık kazandırmak isteyenlerin uygulatmış olduğu diş pırlantaları estetik diş hekimliği uygulamalarından biridir. Diş pırlantaların özellikleri ise şu şekildedir;

  • Dikkat çekici gülüşler
  • Diş görüntüsünde estetik güzellik
  • Diş beyazlatma işlemi sayesinde beyaz dişler
  • Özgüven artışı ve farklılık
  • Görünümde değişiklik
  • Rahat gülüşler

Sizlerde kendinizi daha mutlu ve rahat hissetmenize olanak tanıyan diş pırlantaları ile mutlu ve sağlıklı gülüşler ile özgüven ve sosyal yaşamınızı canlandırabilirsiniz.

Diş Pırlantasının Zararları ve Fiyatlar

Diş pırlantaları sağlık açısından hiçbir zararı olmayan işlemlerdir. Ancak çok sert gıdaların tüketilmesi ile beraber düşme ve yutma ihtimalleri zararları arasında sayılabilmektedir. Aynı zamanda diş pırlantalarına diş hekimlerinin dışında kimsenin müdahale etmemesi gereklidir. Diş pırlantası fiyatları ise uygulama öncesi beyazlatma ve diğer tedavilerin yapılmasına bağlı olarak değişmektedir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.