Diş Pırlantası Hakkında Merak Edilen Herşey

Diş pırlantaları bir diğer ismi ile diş kristalleri günümüzde estetik diş hekimliği içerisinde rağbet gören işlemlerden biridir. Hastanın kendi isteğine bağlı olarak ön, yan ve kanin diş yüzeylerine (mine tabakası) yapıştırılması ile uygulan işlemdir. Kişinin gülüşünde farklılık yarattığı için çokça tercih edilir.

Diş yüzeylerine özel yapıştırıcılar ile takıldığından dolayı düşme ihtimalleri oldukça zordur düşse dahi kolaylıkla tekrardan takılma durumu mevcuttur. Diş pırlantaları her yaş grubundaki hastaya uygulanması açısından avantajı olan estetik diş hekimliği uygulamasıdır.

Diş Pırlantasını Kimler Yaptırabilir?

dis-pirlanta

Diş pırlantası estetik ve kozmetik bir uygulama olması, kolay uygulanabilir olması nedeni ile her yaş grubundan insanın yaptırması olağan bir uygulamadır.

Fakat bu uygulama öncesi ağız ve diş sağlığının tam olarak sağlanması gereklidir. Diş pırlantası diş hekimleri tarafından yapılmalıdır. Beyaz dişlere sahip kişilerde daha şık durduğu aşikardır.

Bu nedenle hekiminizin tavsiye ettiği Bleaching yani diş beyazlatma uygulamasını yatırmak gereklidir. Ayrıca dişler plaklardan arındırılmış, çürüklerden temizlenmiş şekilde uygulama yapılabilir.

Diş pırlantası seçerken pırlanta yerine farklı alternatiflerde tercih edebilirsiniz.. Ekonomik açıdan daha hesaplı taşlar da mevcuttur. Fakat bu taşlar aşındırma yapılmadan direk yapıştırıldığı için yemek yerken bile düşme ihtimali oldukça fazladır. Uzun süreli diş pırlantası kullanmak isteyenlerin diş hekimi önerisini dinlemelerinde yarar vardır.

Diş Pırlantası Uygulama Aşamaları

dis-pirlanta-disci

Diş pırlantası uygulama aşamaları şu şekildedir; pırlantanın diş yüzeyine gelecek kısmı için çok hafif aşındırma yapılır bu bölgeye kompozit bonding adı verilen özel yapıştırıcı uygulanır. Çok az miktarlarda aşındırma uygulanarak yapıldığı için uzun yıllar kullanılabilmektedir.

Düşme riski oldukça azdır fakat düşmesi durumunda diş hekimi kolay şekilde tekrar takabilmektedir. Diş pırlantası çıkarılmak istendiğinde ise çıkarma işlemi yapıldıktan sonra diş yüzeyine cila uygulaması ile eski görünümüne kavuşturulmaktadır.

Diş Pırlantası Avantajları

disler-kristal

Diş pırlantaları gülüşünde ve görünümüne farklılık kazandırmak isteyen kişilere uygulanan estetik diş hekimliği uygulamalarındandır.

  • Dikkat çekici bir gülüş
  • Diş görünümünde güzellik
  • Diş beyazlatma işlemi ile beyaz dişer
  • Öz güvende artış ve farklılık
  • İmaj değişimi
  • Daha rahat gülüş

Kendinizi daha mutlu ve rahat hissettirecek olan diş pırlantaları ile sizlerde mutlu ve sağlıklı gülüşlerin verdiği öz güven ile sosyal yaşamınızı canlandırabilirsiniz.

Diş Pırlantasının Zararları ve Fiyatlar

Diş pırlantasının zararlarına bakıldığında sağlık açısından hiç bir zararı olmayan işlemlerdir. Fakat çok sert gıdaların yenmesi ile birlikte düşme ve yutulma ihtimalleri zararlar arasında sayılabilir. Ayrıca diş pırlantaları na diş hekimleri dışında kimselerin müdahale etmemeleri gereklidir. Fiyatlar uygulama öncesi beyazlatma ve diğer tedaviler yapılmasına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.