Diş Fırçası Seçimi

Diş fırçası seçimi oldukça dikkat edilmesi konudur. Sert diş fırçası daha iyi temizler düşüncesi tamamen yanlıştır. Sert diş fırçaları diş minesi ve diş etlerine zarar vererek kanamalara yol açabilmektedir. Bu konuda en doğru bilgiyi ağız ve diş durumunuza göre hekiminiz karar verebilir.

Diş Fırçası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş fırçası seçimi aklı karıştıracak boyutta piyasada çok fazla çeşit bulunmaktadır. Bu çokluk hangisini kullanacağınız konusunda kafaları karıştırabilir. Herkesin en iyi bildiği üzere ağız ve diş sağlığını korumanın en etkin yolu düzenli olarak diş fırçalamaktır.

Bunun için doğru fırça ve macun seçimi oldukça önemlidir. Diş hassasiyeti fazla olan kişilerin hassas dişler için olan bir macun tercih etmeleri gerekirken, diş tartar sorunu olanların ise tartara karşı etkili olanları tercih etmeleri doğru olacaktır.

Diş fırçalarının kılların olduğu bölgenin arka yüzünde dil temizliği içinde yumuşak tırtıklı alan olanları aynı zamanda dil temizliğinin yapılması açısından oldukça önemlidir. Dil temizliği günde en az 1 kere yapılmalıdır.

Bazı kişiler farkında olmadan dişlerini fırçalardan oldukça fazla bastırarak diş eti çekilmelerine neden olur bu kişilerin sert fırça kullanmaları oldukça yanlış  olmaktadır.

Ağız yapısı küçük olanların büyük fırça kullanmaları durumunda ağzın arka bölümlerine ulaşmak zor olacağından sağlıklı bir temizlik gerçekleştirilmez. He ne kadar farklı özellikle diş macunu ve fırçası bulunsa da hekiminizin uygulayacağı tedavi kadar etkili olmamaktadır.

Özellikle yeni tedavi şekillerinden olan implant tedavisi yapıldıktan sonra hekim tavsiyesine göre macun ve fırça tercihi yapılması oldukça önemlidir. İmplant tedavisinin uzun süreli kullanımı da günlük ağız ve diş bakımından geçmektedir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.