Diş Çürüğü Oluşumunda Beslenmenin Etkileri

Diş çürüğü oluşumunda beslenme şekli oldukça önemlidir. Diş sağlığı açısından zararlı olarak nitelendirilen şekerli ve asitli gıda maddeleri dişlerin yüzeyine yapışıp kaldığı için kolay temizlenemezler. Beslenmenin ağzı ve diş yolu yapılmasından dolayı diş sağlığında beslenme oldukça önemli bir yere sahiptir.

Eskiye oranla günümüzde daha sık rastlanan beslenmeden dolayı oluşan diş çürükleri oldukça fazla görülmektedir. Özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde diş sorunları genel sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Çürük Oluşumu Ve Aşamaları Nelerdir

Çürük Oluşumu

Diş çürüğü oluşumunda diş minesinin asitler tarafından yumuşatılması sonucu ortaya çıkar. Asitler plak oluşturan bakterilerin ağızda şekeri parçalaması ile ortaya çıkmaktadır. Şekerli ve karbonhidratlı besinleri tükettikten sonra ağızda kalan parçalar asit üretirler.

Bu asitler dişlerin mineral dokusunu bozarak diş çürüğünün başlaması ile birlikte diş hekimlerin bahsettikleri kavite oyuklar oluşur. Günümüzde diş çürüğü deneyimi yaşamayan neredeyse çok az sayıda insan vardır. Yanlış ve düzensiz ağız ve diş bakımından çürük oluşumu oldukça sık yaşanmaktadır. Diş çürükleri genellikle kendi kendine ağrı vererek ortaya çıkmaktadır.

Dişlerde şekerli,sıcak ve soğuk gıdaları tüketirken oluşan diş hassasiyeti çürük belirtisi olmaktadır. Genellikle çürükler şiddetli ağrılara neden olduğu zaman diş hekimine başvurulur. Bu süreç çoğu zaman diş kaybının gerçekleştiği ve diş çekimi tedavisi ile son bulan bir süreç olmaktadır.

Çürükler oluşmaya başladığında gerekli önlemler alınarak kurtarılabilir. Bu önlemlerin içerisinde en sık önerilen ve tercih edilen dolgu tedavisidir. Ağız yüzeyinde bulunan asitler dişlerinize bir seferde çürük oluşturmazlar.

Bu süreçte çürümeyi önlemek için ağız içinde bulunan maddeler mevcuttur. Tükürük bunlardan biridir. Tükürük yapısal olarak diş yüzeyinin çürümesine engel olan mineraller içermektedir. İçme sularında ve diş macunlarında bulunan florürde çürükle savaşan maddelerden biridir.

Çürük Oluşum Aşamaları

Çürük oluşumu insan vücudunda en sert madde olan dişin mine tabakasını aşama aşama etki ederek dişin çürümesine neden olur. Tedavi edilmeyen diş çürüğü çene kemiğine inerek kemik kayıplarına dahi neden olmaktadır. Çürük 4 ana aşamada meydana gelir;

1.Aşama

Diş çürüğünün ilk aşamasında dişte herhangi bir ağrı oluşmaz. Düzenli diş hekimi kontrolleri yapılmıyorsa hemen fark edilmez. Bu aşamada çürük dişin mine tabakasını etkilemeye başlar.

2. Aşama

Çürük dişin en büyük tabakası olan dentine ulaşır ve zarar vereye başlar bu aşamada diş çürüğü acı vermeye başlar. Ağrılar ara ara ortaya çıkmaktadır.

3.Aşama

Çürük dentin tabakasına zarar verdikten sonra devam eder dişin sinirlerinin ve kan damarlarının olduğu tabakaya yönelir enfeksiyon ve çok ağrı verici acılara sebep olur.

4.Aşama

Son aşamada önlem alınmaz ise dişi kaplayan dokuları, ligamentler, kemik ve diş etlerini etkilemeye başlar. Çürükten daha fazla azı veren apse oluşumuna neden olur ve diş kaybına neden olabilir.

Şeker Asidinin Dişlere Zararı

Ağır gıdalar, baklavalar ve şekerlemeler hayatımızın tadı tuzu elbette fakat bu tatlı gıdalar dişler içinde ağır tehdit unsuru içermeleri göz ardı edilmeyecek kadar önemlidir. Şeker ağız içinde bulunan mikroorganizmaların beslenmesi için uygun ortamı yaratmaları diş çürüklerinin ve ağız sağlığının bozulmasında önemli bir etkiye sahiptir.

Şekerli gıda tüketimi ağız içinde asidik ortam oluşmasını sağlar. Şeker diş minesine yapışarak karbonhidrat moleküllerinin oluşmasına neden olur. Biriken şekerli atıklar asit ürettikleri için çürümeyi hızlandırırlar.

Diş Çürüğü Tedavisi

Diş çürüğü tedavileri hekim kontrolünde çürük dentin ve mine üzerinde oluşmuş ise hasarlı doku temizlenerek oyuk dolgu malzemesi ile doldurulur. Hekimler aynı zamanda çürüklere inlay&onlay tedaviyi uygun görebilir. Bunlar metal ve seramik diş kalıplarıdır.

Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın hekimin amacı çürüğün yayılmasını önlemek hastalığın tekrarlamasını engellemektir. İleri çürüklerde diş çekilebilir. çekilen dişin yerine doğal diş fonksiyonlarına en yakın olan İmplant tedavisi uygulanabilir.

İmplantlar üzerine zirkonyum kaplamalar ile estetik ve kullanım açısından oldukça sağlam diş elde edilmektedir. Aynı zamanda hekiminiz gerekli gördüğü durumda florür tedavisi de uygulayabilir. Florür diş çürüğü oluşumunu en aza indiren maddedir.

Bu içeriğe sahip diş macunları ve ağız bakım ürünleri tercih edilebilir. Çürük oluşumun önlenmesi için günde iki kere doğru fırçalama tekniği ile dişler fırçalanmalı ara yüzlere ulaşmak için arayüz fırçaları, diş ipi ve ağız çalkalama suları günlük bakıma mutlaka eklenmelidir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.