Çatlak Diş Sendromu Nedir?

çatlak diş sendromu hakkında bilgiler

Çatlak diş sendromu dişin üzerinde röntgende dahi görünmeyecek şekilde küçük ve diş eti altında kalan tespit edilmesi zor olan çatlağın oluşmasına denilir. Genellikle bu durum azı dişlerinde ortaya çıkar. çatlak diş sendromu belirtileri; kişinin yiyeceği ısırdığında veya sıcak yada soğuğa maruz kaldığında sızıntı şeklinde ortaya çıkan rahatsızlıkla kendini gösterir. Bu sızı çürük dişlerdeki gibi devamlı değildir.

Çatlak diş sendromu neden oluşur?

Genel olarak ağız ve dişlerdeki diğer sorunlar gibi tek nedene bağlı değildir. Yaygın bazı nedenleri mevcuttur.

  • Dişlerini gıcırdatan veya sıkan insanlarda bu durum görülür
  • Alt ve üst dişleri üst üste geldiğinde tek bir dişe fazla baskı uyguladığında oluşabilir
  • Büyük dolgusu olan dişlerde görülür
  • Kanal tedavisi uygulanmış dişlerde görülebilir

Çatlak diş sendromunu genel olarak yukarıda yer alan nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır.  Sert olan cisimleri de ısırmakta dişlerin çatlamasına neden olabilir.  Yiyecekleri ısırdığınızda sızı oluşuyorsa geç kalmadan diş hekiminize durumu bildirmelisiniz.

Ortaya çıkan komplikasyonlar nelerdir?

Çatlak diş sendromunda çatlak büyürse dişin bir bölümü kırılabilir. Bu duruma bağlı olarak kırık dişin etrafında ve diş etinde enfeksiyon riski bir hayli fazladır. Diş eti üzerinde şişlik oluşması da bu duruma dahildir. Bu durumda geç kalmadan diş hekiminize muayene için mutlaka gitmelisiniz.

Çatlak diş sendromu tedavi metotları nelerdir?

Çatlak diş sendromunda tedavi metotları; yapıştırma, kuron kaplama, kanal tedavisi ileri durumlarda diş çekme gibi tedavi seçenekleri vardır. Bu tedavinin en doğru olanı ancak diş hekiminiz tarafından belirlenmektedir.

 

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.