Çarpık Diş Tedavi Yöntemleri

Yaş almaya başladıkça dişlerinin zamanından önce çekilip eskilerin kayarak boşluğu doldurması ve yenilerin çıkarken damağı zorlamasıyla birlikte dişlerde bozulmalar meydana gelebilir. Çarpık diş çoğu zamansa kalıtımsal nedenlerdendir.

çarpık-diş

Çarpık Diş Oluşum Nedenleri

Çarpık diş neden olur bu konuyu biraz açacak olursak, beslenme bozukluğu, 20 yaş dişlerinin düzensiz çıkması, bebeklik döneminde uzun zaman kullanılan yalancı meme, çocukların parmak emmesi, kalemin başını kemirme gibi bir takım nedenlerdir. . Bu çarpık ve aralık dişler sadece estetik açıdan değil çarpıklıktan dolayı iyi fırçalanamaz ve bu sayede dişer iyi temizlenemezse dişlerde çürümeye sebep olur ki bu da diş eti hastalıkları ve çekilmelerine sebep olur.

Çarpık diş tedavisi için kullanılan birçok yöntem vardır. Ortodonti uzmanı ve diş hekimi sizin için en doğru yöntemi uygulayacaktır. Ortodonti yöntemi kısaca şu şekildedir. Hatanın dişleri kendi ağzında kalır ve estetik açıdan bir düzeltme yapılır. Her diş çarpıklığı veya diş ayrıklığında ortodonti yöntemi uygulanmayabilir. Peki başka hangi yöntemler var derseniz köprü, kuron, kaplama, protez gibi yöntemlerde mevcuttur.  Bu yöntemler uygulandığı esnada dişler çekilebilir, törpülenebilir veya üzeri kaplanabilir.

Diş teli çarpık diş tedavisi için uygulanabilecek yöntemlerden biridir. Herkesçe bilinen diş teliyle alakalı yanlış bir takım bilgiler vardır, örneğin diş telini takabilmek için sağlam dişler  çekilmeli veya çocuk yaşta takılması gerekir ya da tel taktıktan sonra sadece sıvı gıdalar tüketebilirsiniz gibi. Bunlar birer hasta efsaneleridir. Sanıldığının aksine diş teli her yaşta herkese hekimler tarafından uygulanabilen bir yöntemdir. Diş teli kullanmak istemeyenler içinse yeni alternatif bir seçenek sunulmuştur ki bu da invisaligndir. Bu yöntemde tel ve braket kullanmayıp ağızda görünmeyen şeffaf plakalardır. Tedavi süresi olarak ta çarpıklığın durumuna göre 9-16 ay arası değişmektedir.

Dişlerinizin tedavilerini ve günlük bakımlarını geciktirmeyiniz. Ne kadar erken müdahale edilirse diğer dişler zarar görmeden bu sıkıntılar aşılabilir. Sağlıkla kalın.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.