Bilinmeyen Rutinler İle Diş Sağlığı

Bilinmeyen rutinler ile diş sağlığı hakkında bir çok bilgiye sahip olabilir ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Özellikle ülkemizde diş sağlığı konusunda yetersiz bilgi ve rutine sahip olduğumuzdan dolayı diş hastalıkları oldukça fazla görülür. Dişlerde var olan olumsuz durumlar ise kişinin öz güven kaybı ve sonucunda buna bağlı olarak sosyal ortamdan uzaklaşma gibi durumlara neden olmaktadır. Estetik avantajlarının yanı sıra genel sağlığımız açısından da oldukça önemli olduğu diş sağlığı için yapılması gerekenleri sizler için listeledik.

Diş Sağlığı Rutini Nasıl Olmalıdır?

diş sağlığı hakkında

Diş sağlığı rutini nasıl olmalıdır sorusunun cevabı ile küçük bakımlar sayesinde hem sağlık hemde estetik açıdan oldukça iyi görünen dişlere sahip olabilirsiniz.

  • İlk başta yılda iki kere diş hekimi kontrolüne mutlaka gidilmelidir
  • Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere dişler kesinlikle fırçalanmalıdır
  • En doğru temizlik için ara yüz fırçası yada diş ipi kullanılmalıdır
  • Dişleri fırçalarken dil temizliği de günde bir kerede olsa ihmal edilmemelidir
  • Birde en önemli konu diş fırçalama 2 dk’dan az olmamalıdır
  • Tartar önleyici macun kullanılmalı oluşan tartarlar hekime düzenli olarak temizletilmelidir
  • Günlük olarak ağız bakım suyu kullanılmalıdır
  • Dişlere zarar verecek olan gıcırdatma, ağza kalem sokma gibi alışkanlıklar kontrol altına alınmalıdır
  • Tatlı tüketiminden sonra mümkünse bir parça peynir tüketilmelidir
  • Sağlıklı, beyaz dişleriniz ile bol bol gülümsemeyi unutmayın

Diş Sağlığında Florun Önemi

Diş sağlığı konusunda yetersiz oluşumuz beraberinde bir çok diş hastalığını getiriyor. Örneğin diş macunları reklamlarında sıkça karşımıza çıkan flor kelimesinin dişlerimiz için neden bu kadar önemli olduğunu anlatarak daha doğru bir bakım yapmanızı sağlamak asli görevlerimiz içindedir. Flor; diş minelerimizin direncini artıran en önemli maddedir. Flor diş macunları ve içme suyunda yeterli miktarda bulunursa sorun oluşmayacaktır. Bulunmaması durumunda diş çürükleri ortaya çıkmaktadır. Bir diğer nokta ise florun fazla alınmasının da zarar oluşturacağı konusudur. Fazla flor alınması dişlerde sararmalara neden olacaktır. İçme sularında flor yetersizliğinde sağlık ve belediye kuruluşları bu konuda yardımcı olarak gereken takviyeyi yapacaklardır.

Diş Etlerinizi Fırçalıyor musunuz  ?

Yemek yedikten sonra diş etlerimiz üzerinde kalan yemek artıkları bakteri ve mikropların yapışıp diş eti hastalıklarına neden olmasına sebebiyet verir. Diş çürümesinin hızlanmasının asıl nedeni olan diş etleri üzerinde kalan mikroorganizmalar düzenli olarak temizlemelidir. Yumuşak bir fırça ile hafifçe fırçalanmalıdır. Bu yumuşak fırçalama sonucunda kan dolaşımı hızlanacak ve diş etlerinin daha sağlıklı kalması sağlanmış olacaktır. Bilinmeyen rutinler ile diş sağlığı yazımız sizlere yardımcı olmak amacı ile hazırlanmış bilgi içeren bir içeriktir. Tedavi amacı ile kullanılmaz.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.