Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Ağız ve diş sağlığının önemi belki de hayati fonksiyonlarımız dan biri olan yemek yeme olayının daha sağlıklı, tat verici ve kaliteli olmasını sağlayan organımız ağız ve dişlerimiz dir. Vücut sağlığı ağızda başlamaktadır.

Diş Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız ve diş sağlığının önemi sindirim sisteminin başlangıcı olan ağız olduğu için oldukça önemlidir. Besinlerin ilk parçalanması ve mideye gönderilmesi işlemini dişler yapar dişlerin eksik, sağlıksız, hastalıklı ve çürük olması sindirim durumunu sekteye uğratır. Ağız sağlığı yetersiz olan kişilerde besinleri çok çiğne yemeden mideye hızlı bir şekilde inmesi ilerde oluşabilecek mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarda ciddi rol oynamaktadır. Ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir.

Günde iki kez dişlerin fırçalanması fırçalanmadığı zamanlarda yemeklerden sonra ağız için bol su ile çalkalanması gereklidir. Su ile çalkalamak yemek artıkların dişlerin arasında birikip koku oluşturmasına dişlerin üzerinde plak oluşturmasının önüne geçmektedir. Ağız içi yaraları da oldukça önemli konudur. Herhangi vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanacağı gibi diş çürüklerinden de meydana gelebilmektedir.

Malatya diş ağız ve diş sağlığı konusunda oldukça dikkatli davranarak ağız ve diş sağlığının önemini her defasında vurgulamaktadır. Ağız ve dişlerinde sorun olan insanlar yaşamları boyunca hep bir adım geride dururlar. Kişinin kendine olan öz güveninin en büyük nedeni mutlu bir gülümseyişinde saklıdır.

Günümüz teknolojisi ile ağzı ve diş sağlığı sorunları oldukça kolay tedavi edilmektedir. Gülüş tasarımı en popüler tedaviler arasında olup kendi bünyesinde bir kaç tedavi içermektedir. Lamine porselen, pembe estetik, implant, botox gibi farklı tedaviler ile birlikte mükemmel bir gülüş tasarımı yapılmaktadır. Lamine porselen yaprak tedavi adı da verilen dişlerin kesilmeden 2 mm inceliğinde törpülenmesi ile ön dişlere uygulanan bir yöntemdir. Zirkonyum maddesinde elde edilen protezler ise ışık geçirgenlikleri sayesinde doğala yakın diş oluşturulmasında oldukça etkilidir.

Ağız sağlığı diş sağlığı ile yakından ilgilidir. Dişler üzerindeki kötü görünüm, çürük, ağız kokusu hem estetik açıdan sorun teşkil ederken hemde genel sağlık üzerinde oldukça kötü etkilere sahiptir. Unutulmaması gereken en önemli nokta sağlık ağızdan başlar.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.