Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Ağız ve diş sağlığının önemi sindirim sisteminin başlangıcı olan ağız olduğundan dolayı fazlası ile önemlidir. Besinlerin parçalanması ile mideye gönderilmesi işlemini dişler yaptığından dişlerin eksik, sağlıksız, hastalıklı ya da çürük olması sindirim durumunu sekteye uğratmaktadır.

Ağız sağlığı ve diş hastalıkları sorunu olan kişiler çoğunlukla besinleri çok çiğneyemeden mideye hızlı bir şekilde inmesini sağladıklarından ileride oluşabilecek sindirim sistemi ve mide rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Ağız ve diş sağlığı bu nedenle çok önemlidir.

Dişlerin günde iki defa fırçalanması, fırçalanmadığı zamanlarda ise yemeklerin arından ağız bol su ile çalkalanmalıdır. Su ile gargara yapmak yemek artıklarının dişlerin arasında birikerek kötü koku ve dişler üzerinde plak oluşmasını önüne geçilir.

Ağız ve diş sağlığı sorunlarında ağız içi yaraları da fazlası ile önemlidir. Herhangi bir vitamin ya da mineral eksikliğinden kaynaklı olacağı gibi diş çürüklerinden de meydana gelmektedir.

Ağız ve diş sağlığı konularında fazlası ile dikkatli davranarak ağız ile diş sağlığının önemini her defasında vurgular. Ağızlarında ve dişlerinde sorun olan kişiler hayatları boyunca sürekli bir adım geride duracaktır. Kişilerin kendilerine olan öz güvenlerinin en büyük nedeni estetik bir gülüşe sahip olmalarıdır.

Gelişen teknoloji sayesinde ağız ve diş sağlığı sorunları kısa sürede tedavi edilmektedir. En popüler tedaviler arasında olan gülüş tasarımı kendi bünyesinde birkaç tedavi yöntemi içerir.

Pembe estetik, lamine porselen, botox gibi farklı tedaviler ile beraber harika bir gülüş tasarımı yapılır. Yaprak tedavi adı verilen lamine porselen tedavisinde dişlerin kesilmeden 2 mm inceliğinde törpülenmesi ile ön dişlere uygulanan bir yöntemdir.

Zirkonyum maddesinden elde edilen protezler ise ışık geçirgenlik özellikleri sayesinde doğala daha yakın diş oluşturulmasında fazlası ile etkilidir.

Diş sağlığı ile yakından ilgili olan ağzı sağlığı, dişler üzerindeki kötü görünüm, ağız kokusu, çürük gibi sorunlar hem estetik açıdan hem de genel sağlık açısından kötü sonuçlara neden olabilir. Unutmamanız gereken tek şey ise düzenli hekim kontrolü ile ağız ve diş sağlığına önem verilmektir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.