Ağız Diş Sağlığı Hakkında Az Bilinenler

Ağız diş sağlığı bakımının önemi ilk olarak çürük oluşumunu engellemek adına fazlası ile önemlidir. Günlük hayatta yapılanlar bazı durumlarda diş sağlığımızı olumsuz olarak etkilemektedir. Ağız ve diş sağlığı hakkında pek az bilinenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Dişlerinizi Fazla Sert Fırçalamak

sert fırçalama

Ağız ve diş sağlığımızı olumsuz olarak etkileyen en önemli etken gerektiğinden fazla sert bir şekilde diş fırçalama işlemini gerçekleştirmektir. Halk arasında sert fırçalama işleminin dişleri daha temiz yaptığı inancı çok fazladır. Bir yere yetişmek ya da uykuya bir an önce geçmek gibi acil eylemler esnasında farkında olmadan diş fırçasını sert kullanabiliriz.

Ayrıca ortalama iki dakika boyunca fırçalanması gereken dişler daha kısa sürede sert bir şekilde temizlenmeden fırçalama işlemi sonlandırılmış olur. Dişleri sert bir şekilde fırçalamak diş etlerinde kanamalara neden olurken uzun vadede diş etlerinde kalıcı hasarlara ve yaralanmalara sebep olacaktır.

Diş minelerinin aşınması da sert fırçalama sonucu oluşmaktadır. Dişlerinize uyguladığınız baskıyı kontrol edemiyorsanız şarjlı diş fırçalarının sensörleri sayesinde uygun baskı ile dişlerinizi fırçalama imkanı yakalayabilirsiniz.

Diş Macunu Kimyasalları Hassasiyete Sebep Olabilir

diş macunu kimyasalları

Günümüzde fazlası ile çok çeşitli olan diş macunu markaları farklı korumalar içerdiğinden bazen hangisini kullanmamız gerektiğini bilemeyiz. Sizin ihtiyacınız olan diş macununu kullanarak daha fazla koruma ve temizlik sağlamış olacaksınızdır. Üretilen diş macunları içerisinde bulunan kimyasallar dişlerde herhangi bir hassasiyet yaratmayacak ölçüde yer almaktadır. Ancak bazı bünyelerde damakta ve yanak içinde soyulmalara neden olur. Bu tür bir hassasiyetiniz varsa bitkisel içeriğe sahip diş macunu kullanmanız doğru bir karar olacaktır.

Hormonlar Hassasiyeti Artırabilir

hormonlar

Bazı durumlarda hormonlar da hassasiyeti arttırmaktadır. Bu durum özellikle kadınların hamilelik ve regl dönemlerinde diş eti kanamalarının yüksek olduğu dönemlerdir. Bu gibi dönemlerin sona ermesi ile diş eti kanaması ve hassasiyetlerde normale dönecektir. Bu dönemde diş ipi kullanmaya özen göstermelisiniz.

Diş Eti Kanamaları Normal Değil

diş eti kanaması

Vücudunuzun her hangi bir yerinde sürekli kanama olması nasıl normal bir şey değilse diş eti kanamaları da normal değildir. Diş eti kanamaları ciddi bir diş eti hastalığına neden olacaktır. Diş eti iltihapları düzenli diş bakımı ve diş ipi kullanımı ile ortadan kaldırılmaktadır. Diş etleriniz düzenli olarak kanıyor ise mutlaka diş hekimi kontrolüne gitmeli ve size en uygun olan tedaviyi görmelisiniz.

Limonlu Su Diş Yüzeyine Zarar Verir

limonlu su

Limonlu su çoğunlukla sağlıklı yaşamı ve sporu benimseyen kişilerin vazgeçilmezidir. Genel sağlık bakımından oldukça faydalı olması da bilinen bir gerçektir. Limonun içermiş olduğu asit zaman içerisinde diş yüzeylerinin aşınmasına neden olur. Limonlu su ya da asitli bir şeyler yiyip içtikten sonra dişlerinizi yaklaşık 30 dakika sonra fırçalamalısınız ya da sadece su ile çalkalayabilirsiniz. Limonlu su içmek istiyorsanız sabahları tüketmeye özen göstermelisiniz.

Kullanılan İlaçlar Diş Sağlığınızı Etkileyebilir

ilaçların dişlere etkileri

Teknolojinin gelişmesi sayesinde ilaç kullanımı artmaya başlamıştır. İlaç kullanımı ağız kuruluğunu azaltarak tükürük salgılarının %50 oranında tükenmesini sağlar. Aynı zamanda diş renklerinde değişime de neden olabilir. Günlük hayatta kontrolsüz bir şekilde ilaç kullanımı diş ve ağız sağlığında fazlası ile etkili olmaktadır. İlaç kullanılan dönemlerde yeteri kadar su tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.