Ağız Diş Sağlığı Hakkında Az Bilinenler

Ağız diş sağlığı bakımı önemi öncelikle çürük oluşumunu engellemek adına oldukça önemlidir. Günlük hayatımızda yaptıklarımız çoğu zaman diş sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Ağız diş sağlığı hakkında az bilinenleri bu yazımızda sizler için hazırladık.

Dişlerinizi Fazla Sert Fırçalamak

sert fırçalama

Ağız diş sağlığımızı olumsuz yönden etkileyen en önemli etken gereğinden fazla sert bir şekilde dişleri fırçalamaktır. halk arasında sert fırçalamanın daha temiz yaptığı inancı oldukça fazladır. Bir yere yetişmek için, uykuya bir an önce geçmek gibi acil eylemler sırasında farkında olmadan fırçayı oldukça fazla sert kullanırız. Aynı zamanda ortalama 2 dk boyunca fırçalamamız gereken dişler daha kısa sürede daha sert bir şekilde temizlenmeden fırçalama işlemi sonlandırılmış olur. Dişleri sert bir şekilde fırçalamak diş etlerinde kanamaya neden olurken uzun vadede diş etlerinde kalıcı hasarlara ve yaralanmalara neden olmaktadır. Diş minesinin aşınması da sert fırçalama sonucu oluşabilmektedir. Dişlerine uyguladığınız baskıyı kontrol edemiyorsanız şarjlı diş fırçalarının sensörleri sayesinde uygun baskı ile dişlerinizi fırçalamış olursunuz.

Diş Macunu Kimyasalları Hassasiyete Sebep Olabilir

diş macunu kimyasalları

Günümüzde oldukça fazla olan diş macunu markaları farklı korumalar içerdiğinden çoğu zaman hangisini kullanmamız gerektiğini bilemeyiz. Bu konuda size en iyi öneriyi diş hekiminiz yapacaktır. Sizin ihtiyacınız olan diş macunu kullanarak daha fazla koruma ve temizlik sağlamış olursunuz. üretilen diş macunları içerisindeki kimyasallar herhangi bir hassasiyet yaratmayacak ölçüde yer alır fakat bazı bünyelerde damakta ve yanak içerisinde soyulmalara neden olmaktadır. Bu tarz bir hassasiyetiniz varsa bitkisel içerikli bir macun kullanmak bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Hormonlar Hassasiyeti Artırabilir

hormonlar

Hormonlar hassasiyeti artırabilir. Bu durum en fazla kadınların hamilelik ve regl dönemlerin diş eti kanamalarının yüksek olduğu dönemlerdir. Bu dönemler bittikten sonra bu sorunda normale dönecektir. Bu dönemde diş ipi kullanmaya dikkat edilmelidir.

Diş Eti Kanamaları Normal Değil

diş eti kanaması

Vücudunuzun her hangi bir alanında her gün kanaması olması nasıl normal değilse diş eti kanamaları da normal değildir. Diş eti kanamaları ciddi diş eti hastalıklarının nedenidir. Diş eti iltihapları düzenli diş bakımı ve diş ipi kullanımı ile ortadan kaldırılır. Diş etleriniz düzenli olarak kanıyorsa mutlaka diş hekimi kontrolüne gitmeli uygun olan tedaviyi mutlaka olmasınız.

Limonlu Su Diş Yüzeyine Zarar Verir

limonlu su

Limonlu su sağlıklı yaşamı ve sporu benimsemiş insanların vazgeçilmesi ve genel sağlık açısından oldukça faydalı olması bilinen bir gerçektir. Limonun içerdiği asit nedeni ile diş yüzeyini zamanla aşındırmaya sebep olabilir. Limonlu su veya asitli bir şeyler yeyip içtikten sonra dişlerinizi hemen fırçalama malısınız. 30 dk bekletildikten sonra fırçalayabilir yada sadece su ile çalkalayabilir siniz. Limonlu su içmek istiyorsanız sabahları tüketmeye çalışın.

Kullanılan İlaçlar Diş Sağlığınızı Etkileyebilir

ilaçların dişlere etkileri

Gelişen teknoloji sayesinde her gün ilaç kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu ilaç kullanımı ağız kuruluğunu ciddi oranda azaltmakta tükürük salgılarının %50 oranında tükenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda diş renklerinde değişime neden olmaktadır. Günlük hayatta kontrolsüz ilaç kullanımı diş ve ağız sağlığında oldukça etkilidir. İlaç kullandığınız dönemlerde yeterli su içmeye dikkat etmelisiniz.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.