Dentin Hassasiyeti ile Karşılaştığınızda Ne Yapmalısınız?

Diş hassasiyetleri yaygın olarak hemen her bireyler için yaşanabilecek bir durumdur. Diş etlerinin çekilmesi veya diş minelerinde meydana gelen aşınmaların sonucu olarak zaman içerisinde yaşanan bir durumdur. Diş hassasiyeti yaşayan bireylerin yaş aralığı ise genellikle 20 ile 50 yaş arası olmaktadır.Birçoğumuz dişlerimizin hassas olduğunu biliriz fakat bazı durumlarda bu hassasiyet yerini sancılı bir sürece bırakır. Bu hassasiyeti ağrılara dönüştüren birden çok etmen olabilmektedir.

diş-hassasiyeti-kadın

Dişlerinizde hassasiyet oluşturacak nedenler

  • Çok soğuk veya çok sıcak besinler tüketmek
  • Şekeri yoğun gıdalar tüketmek
  • Dişlerinizi hatalı ve sert fırçalamanız
  • Kötü ağız hijyenine bağlı olarak gelişen diş ve diş etleri iltihabı
  • Asitli gıdaların yoğun olarak tüketilmesi

Bütün bunlar dişlerinizin hassasiyetini artıracak ve sizi ağrılar ile baş etmek zorunda bırakacak nedenlerdendir. Dişlerde ki hassasiyetin dişin yumuşak kısmı olan ‘dentin’ açığa çıkması ile olmaktadır. Dentin diş etlerinin ve diş minesinin arasında yer alır. Dentin açığa çıktığı zamanlarda ise az evvel sıraladığımız dış kaynaklardan dolayı dişin hassas bölgeleri uyarılır ve diş ağrıları artık başlar.

Dentin hassasiyeti oluşturacak nedenlerden bazıları

  • Dişlerin çok sert fırçalanması ile mine tabakasının zarar görmesi
  • Tedavi edilmeyen çürüklerin sebep olduğu ağız içi problemleri
  • Dişin kökünü ortaya çıkartan diş eti ameliyatları
  • Çatlaklar veya aralığı olan eski dolgular
  • Diş kökleri zaten ortaya çıkmış olan insanlarda fazla diş beyazlatma bu gibi durumlarda yine bahsettiğimiz üzere dentin de hassasiyet oluşturacak nedenlerdendir. Her hastalıkta olduğu gibi diş ve diş etleri hassasiyeti ile ilgili bir uzmanın görüşüne ve tedavi yöntemine başvurmadığınız takdirde bu hastalıklar ile baş etmek zorunda kalacak aynı zamanda daha fazla sağlık problemin oluşumuna da neden olmuş olacaksınız.

Diş ve Diş Eti Hassasiyetleri Nasıl Ortadan Kalkmaktadır?

Hassas dişlerinize nasıl bir ağız bakımı veya tedavi yöntemini uygulanması gerektiği hakkında bilgi sahibi değilseniz ilk yapmanız gereken kesinlikle bir diş hekimine danışmaktır. Hekimin tavsiyeleri üzerine uygulanması gereken tedavi yöntemlerine karar verilir. Bunun üzerine dikkat etmeniz gereken konuları ise şu şekilde olmaktadır. Diş hassasiyetinin tedavi edilebilmesi ilk olarak buna neden olan etmenlerin tespit edilmesi gerekir.

Daha sonra ise asitli gıdalardan kesinlikle kaçınılması gerektiğini bunun yanında dişlerde istemsiz sıkmalar yaşanıyorsa bir gece plağı da kullanılabilir. Diş fırçalarınızın sert olmamasına ve 3 ayda bir mutlaka yine yumuşak bir fırça ile değiştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Hassasiyeti giderici diş macunu da mutlaka alınması gerekmektedir. Diş macununun içindeki yüksek flor ile birlikte yüzeylerde asitlere karşı koruyucu bir tabaka oluşturur. Ve son olarak tavsiyemiz sizin de iyi bildiğiniz üzere günde en az 2 defa dişlerinizi yumuşak bir fırça yardımı ile fırçalamanızdır. Sağlıklı dişler ile gülümsemeniz dileği ile.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.