CAD CAM UYGULAMALARI

CAD CAM uygulamaları anlam olarak bilgisayar destekli tasarım demektir. Ağız içi düzenleme yaparken restorasyon için ölçü alma, alınan ölçüyü alçılama ve alçıyı mum gibi maddelerle şekillendirmek gerekliydi. Cad Cam ile ağzı içinde tarama yaparak restore edilecek dişlerin bilgileri bilgisayara aktarılarak bir tasarım yapılması sağlanmaktadır.

Cad Cam Uygulamaları

Cad cam uygulaması son aşama olarak tasarlanmış tasarım torna makineleri tarzında cihazlardan yontularak son aşamasını alır. özel bir cihaz ile 3 boyutlu olarak restore edilecek diş tasarlanır. Hekim bilgisayarda tasarlama işlemi yaptıktan sonra hastanın yanında tornalama yapılır ve hastanın ağzına yerleştirilir. En büyük avantajı tek seansta hazırlanmış olması ve öğürme refleksi olan hastalar tarafından kolaylıkla kullanılır olmasıdır. Dolgu, inley, lamine, kron ve köprü yaptıran hastalara uygulanabilir. Üretiminde kullanılan maddeler estetik madde olduğu için klasik restorasyonlara nazaran fiyat olarak daha pahalıdır.

Cad Cam Uygulamalarının Yararları

Cad cam uygulamaları dijital diş hekimliğinin en önemli uygulamalarından biridir. Tomografi ve röntgende olduğu gibi iki boyutlu görüntü değil iç ve dış yüzeyler hakkında bilgi sahibi olmayı sağlar.

  • Bu sistem ile tek seansta 2 saatlik gibi süreçte tedavi tamamlanıp hasta ve hekim açısından zaman tasarrufu sağlanmaktadır
  • Hastaların ve modern hekimliğin büyük arayışı olan metal içermeyen tedavi şekillerine olan rağbet artmıştır. Bu uygulama estetik destekli cam, zirkonyum porselen esaslı maddelerin bu sektörde kullanılmasını sağlamıştır
  • Geleneksel ölçü, kalıp ve mum sistemini ortadan kaldırmış hata payı sıfır olan modeller oluşmasına olanak sağlamıştır
  • İmplant gibi kemiğe yerleştirilen tedavi şekillerinde oldukça büyük kolaylık sağlamıştır
  • Cihaz ve bio uyumlu zirkonyum ve implant gibi dişlerin yapımı kolaylıkla ve kusursuz olarak hazırlanabilmektedir

Bu sistemin en büyük avantajı ise gülüş tasarımının mükemmele yakın oluşturulmasıdır. Bu yöntemle olası bitmiş dişleri gerçek yüz ile uyumlanması oldukça profesyonel olmaktadır. Ayrıca hasta restorasyonu bitmeden görebilme imkanı sağlamaktadır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.