Yirmilik Diş Çekimi

Alt ve üst çenemizde yer alan azı dişleri arasında en sonda, üçüncü azı dişleri, 20 yaş dişleridir. Her bir çenenin iki köşesinde birer adet olmak üzere dört tane yirmi yaş dişi bulunmaktadır. Yirmi yaş dişleri, 16 ile 25 yaş arasında çıkmaya başlamaktadır. Çıkan yirmi yaş dişleri genel olarak sorun oluşturmaktadır.

Şayet 20 yaş dişi doğru pozisyonda ve biçimde çıkmışsa ve öteki dişler için problem oluşturmuyorsa herhangi bir müdahaleye gerek kalmamaktadır. Yirmi yaş dişlerinizi rutin diş hekimi muayenesi ile kontrol altında tutulabilirsiniz. Ancak yirmi yaş dişleri ağrı oluşturuyor, iltihap oluşturuyor ve öteki dişleri sıkıştırıyorsa durum farklılaşmaktadır. Bu durum karşısında yirmi yaş dişinin tecrübeli hekimlerimiz ve çene cerrahisi uzmanımız tarafından çekim yapılması gerekebilir.

20 yaş dişlerinin operasyonlarında ilgili kısım lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Dişin çevresindeki kemik uygun görüldüğü takdirde kaldırılır ve 20’lik diş çekimi yapılır. Diş çekimi tamamlandıktan sonra bölgeye dikiş atılmaktadır. Atılan dikişler 7ile 10 gün arasında alınmaktadır. Diş Hekimimiz gerekli gördüğü takdirde operasyon sonrasında antibiyotik ve ağrı kesici ilaç reçete etmektedir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.