Süt Dişi Nedir?

Süt dişi doğumdan sonra yaklaşık altı ay sonra çıkmaya başlar. Doğumdan altı ay sonra çıkmaya başlayan dişler yaklaşık 2 ve 3 yaşında tamamlanır. Süt dişlerinin önemi günden güne toplum tarafından daha iyi anlaşılmaktadır. Süt dişlerinin asıl önemi bir sonraki gelecek ve devamlı sabit kalacak olanların dişlerin düzenli ve daha sağlıklı olması için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Ebeveynler çocuklardaki süt dişlerine gerekilen özeni göstermezlerse eğer ileride oluşacak olan çapraşık diş ve damak darlığına neden olabilirler. Bu nedenle çocuğunuzun dişleri çıkmaya başladığı ilk andan itibaren kontrollerini düzenli olarak yaptırmakta fayda vardır. Ayrıca yeme içme alışkanlıkları ile birlikte parmak emme ve yalancı emzik emme de süt dişleri sonrasında çıkacak olan dişlerin düzensizliğini sağlayacaktır.

Bu nedenle süt dişleri ağız ve diş sağlığı konusunda kilit bir noktadır. Süt dişlerin düşmesi ve yerine çıkacak olan daimi dişlerin çıkması durumunda süt dişleri daimi dişleri çürütebilir. Özellikle bu konuya oldukça dikkat etmenizde fayda vardır. Çürük ve yamuk dişler yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da özgüven eksikliğine neden olabilmektedir. Bu nedenle çocuklarınızın dişlerini arka plana atmamanız gerekmektedir.

Doğumdan sonraki altı aylık bir sürede çocuğunuzun diş çıkarttığını gördüğünüz süre boyunca diş hekimi muayenesine mutlaka gitmeniz gerekmektedir. Yaptıracağınız bu kontroller çocuğunuzun diş sağlığı için oldukça önemlidir. Çocuklarda karışık dişlenme denilen bir dönem vardır. Bu dönem çocuklarda 6 ve 12 yaş aralıklarında görülmektedir. Karışık dişlenme, süt dişleri ile daimi dişlerin yer değiştirmesi sırasında olan döneme denmektedir. Bu dönemde çocuğunuzu mutlaka diş hekimi kontrolüne götürmeniz gerekecektir.

Çocuğunuzun ilk dişi çıkmaya başladığı günden itibaren diş fırçalama alışkanlığını ebeveyn olarak sizin aşılamanız gerekmektedir. Diş fırçalama ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli bir konudur. Çocuğunuz dişi 2 yaşlarında çıkmaya başladığı için bu dönemlerde diş macunu kullanmayabilirsiniz. Bunun nedeni macunu yanlış bir refleks ile yutabilir. Bu nedenle diş macunu kullanmaya 3 yaşından sonra başlamanız daha doğru olacaktır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.