Sedasyon Uygulamaları İle Diş Tedavisi

Sedasyon uygulamaları ile diş tedavisi genellikle diş hekimi fobisi ve korkusundan dolayı ertelenen tedavilerinin bir anestezi çeşidi olduğundan kolaylıkla tedavilerin tamamlanmasını sağlayan bir uygulamadır. Anestezi uzmanı tarafından hastaya verilen bazı ilaçlar ile hasta bilincinin açık halinde uyutulması ile yapılan uygulamaya sedasyon denmektedir.

Sedasyon  Uygulamaları Nedir ?

sedasyon uygulamaları ile diş tedavisi

Sedasyon uygulamaları sedatif bir takım ilaçların kullanımı ile hastanın bütün reflekslerini koruyarak derinliği kontrollü ve kontrol edilebilir bir şekilde ayarlanan derin uyku haline denmektedir. Sedasyon uygulaması sonucunda hasta verilen tüm komutları anlayarak yerine getirmektedir. Mesela diş hekimi hastaya ağzını açması gerektiğini söylediğinde hasta bunu kolaylıkla yapabilir.

Sedasyon uygulamasından sonra hastanın tüm müdahaleleri yapılır. Sedasyon ciddi şekilde korku, fobi ya da farklı faktörlere bağlı olarak sorunlar için tercih edilen bir uygulamadır. Sedasyon uygulamasında dikkat edilmesi gereken kalp hızı, kan basıncı, yutkunma ve solunum gibi durumların normal olması gerekir.

Sedasyon uygulaması bittikten sonra bir süre unutkanlık oluşabilir. Ayrıca sakinleştiricinin etkisi ile kalp hızı ve kan basıncında düşme ilaca ve alınan doza göre oluşacak durumlardır. Ayrıca derin sedasyon denen bir çeşit daha vardır bu genellikle zihinsel engelli hastalarda, iletişim kurulamayacak kadar yüksek korkusu olan hastalarda uygulanmaktadır.

Derin sedasyon ile koruyucu refleksler kısmi şekilde ortadan kaybolacaktır. Sözel ve fiziksel uyarılara yanıt veremeyecek kadar bilincin kapatılması durumudur. Derin sedasyon tekniği zihinsel engelli, çok ciddi korkuları olan, ağız içinden alınan ağır travmalarda lokal anestezinin yeterli olmadığı durumlarda uygulanması gereken bir yöntemdir.

Sedasyon Uygulanan Hasta Grupları

sedasyon uygulamaları diş hekimliğinde

Sedasyon uygulaması bilincin kaybolmadan derin uyku halinde olan hastanın diş tedavileri sırasında oluşabilecek tüm korkuları ortadan kaldırdığı gibi birden fazla diş tedavi işlemini de aynı anda yapmak mümkün olmaktadır.

  • Küçük yaş grubundaki çocuklar
  • Gelişiminde sorun olan çocuk ve yetişkinler
  • Yüksek fobisi olan hastalarda
  • Ciddi ağız içi travmalarında
  • Lokal anestezi ile tek seansta yapılması mümkün olmayan  diş tedavilerinde

Sedasyonun Avantajları

Sedasyonun avantajları arasında ilk olarak küçük yaş grubundaki çocukların diş hekimi fobilerini yenmeleri için etkili bir yöntem olması gelmektedir. Sedasyon uygulamasını ilimizde ilk uygulayan klinik olarak alanında uzman olan anestezi uzmanımız tarafından güvenli bir şekilde uygulanır.

  • Kısa sürede birden fazla tedavinin uygulanması sağlanmaktadır.
  • Ağrı eşiği yükselerek acı hissiyatı ortadan kaldırılıyor
  • Ani refleksler önlenerek hekim açısından rahat bir çalışma ortamı sağlanmış oluyor
  • Çocuklar için diş hekimi korkusunun oluşması önleniyor
  • Bulantı sorunu olan hastalar için sıkıntısız bir tedavi süresine olanak sağlıyor

Sedasyon ile artık diş tedavileri oldukça kolay olmaktadır. Hasta bilinci açık halde olduğunda dahi en ufak bir ağrı hissetmediği için uzun süre dişçi koltuğunda kalabilir. Sedasyon uygulaması ile diş tedavileri artık çok kolay bir hale gelmiştir. Sedasyon uygulaması ile diş tedavilerinde diş hekiminden korkmanıza gerek kalmadı.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.