Sedasyon Uygulamaları İle Diş Tedavisi

Sedasyon uygulamaları ile diş tedavisi diş hekimi fobisi ve korku nedeni ile ertelenen diş tedavileri bir anestezi çeşidi olan sedasyon ile oldukça kolay bir şekilde bu tedaviler tamamlanabilmektedir. Sedasyon anestezi uzmanı tarafından bazı ilaçla ile hastanın bilincinin açık vaziyetinde derin uyku haline verilen isimdir.

Sedasyon  Uygulamaları Nedir ?

sedasyon uygulamaları ile diş tedavisi

Sedasyon uygulamaları sedatif bir takım ilaçlar ile hastanın tüm reflekslerini koruyarak derinliği kontrollü ve kontrol edilebilir şekilde ayarlanmış derin uyku haline denilmektedir. Sedasyon uygulaması ile hasta tüm komutları anlayarak yerine getirebilmektedir. Örneğin diş hekimi hastaya ağzını açması gerektiğinde hasta bunu kolaylıkla yapabilmektedir. Bir anestezi türü olan sedasyon kullanımından sonra hasta kişi tüm müdahaleleri kabul eder. Sedasyon ciddi şekilde fobi, korku veya farklı faktörlere bağlı olan sorunlar için tercih edilmelidir. Sedasyon uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler kalp hızı, kan basıncı, yutkunma ve solunum gibi durumlar normal olmalıdır. Sedasyon sonrası bir süre unutkanlık, sakinleştirici etkisi nedeni ile kalp hızı ve kan basınca düşme ilaca ve alınan doza göre oluşabilecek olağan durumlardır. Birde Derin Sedasyon denilen bir çeşit vardır bu zihinsel engelli hastalarda, iletişim kurulamayacak kadar yüksek korku eşiği olan hastalarda uygulanır. Derin sedasyon ile koruyucu refleksler kısmi şekilde ortadan kaybolur. Sözel ve fiziksel uyarılara yanıt veremeyecek kadar bilincin baskılanması durumudur. Derin sedasyon tekniği zihinsel engelli, çok ciddi korkuları olan, ağız içinden alınan ağır travmalarda lokal anestezinin yeterli olmadığı durumlarda uygulanan bir yöntemdir.

Sedasyon Uygulanan Hasta Grupları

sedasyon uygulamaları diş hekimliğinde

Sedasyon bilinç kaybolmadan derin uyku halinde olan hasta diş tedavileri sırasında oluşabilecek tüm korkuları ortadan kaldırdığı gibi birden fazla diş tedavi sinide aynı anda yapmak mümkün olmaktadır.

  • Küçük yaş grubundaki çocuklar
  • Gelişiminde sorun olan çocuk ve yetişkinler
  • Yüksek fobisi olan hastalarda
  • Ciddi ağız içi travmalarında
  • Lokal anestezi ile tek seansta yapılması mümkün olmayan birden fazla diş tedavilerinde

Sedasyonun Avantajları

Sedasyon işleminin avantajları özellikle küçük yaşta çocuklarda diş hekimi fobisinin yenilmesinde oldukça etkili olmaktadır. Sedasyon işlemini ilimizde ilk uygulayan klinik olarak alanında uzman anestezi uzmanımız ile oldukça güvenilir şekilde uygulamaktayız.

  • Kısa sürede çok fazla tedavinin uygulanması sağlanmaktadır
  • Ağrı eşiği yükselerek acı hissiyatı ortadan kaldırılıyor
  • Ani refleksler önlenerek hekim açısından rahat bir çalışma ortamı sağlanmış oluyor
  • Çocuklar için diş hekimi korkusunun oluşması önleniyor
  • Bulantı sorunu olan hastalar için sıkıntısız bir tedavi süresine olanak sağlıyor

Sedasyon ile artık diş tedavileri oldukça kolay olmaktadır. Hasta bilinci açık şekilde diş tedavi sırasında hiç bir ağrı hissetmediği için uzun süre dişçi koltuğunda kalabilmektedir. Sedasyon ile diş tedavisi artık çok kolay! Sedasyon uygulamaları ile diş tedavilerinde artık diş hekimi korkusuna yer yok!

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.