Sağlıklı Dişler için Neler Yemeliyiz?

dislere iyi gelen besinler

Sağlıklı dişler için diş fırçalama ve diş ipi kullanımından daha fazla olarak sağlıklı dişler için yediğimiz gıdalara da dikkat etmeliyiz. Diş sağlığı için yenilmesi gereken ve yenilmemesi gereken besin türleri mevcuttur. Diş fırçalamayı ihmal etmediğimiz gibi sağlıklı besinlerden de destek alarak diş sağlığımızı korumalıyız. Dişlerimize zarar veren besinler aynı zamanda genel sağlığımıza da zarar vermektedir.

Diş Sağlığı için Doğru İçecekler

Öncelikle su tüm vücudumuz için önemli bir içecekken dişlerimiz içinde aynı etkiyi gösterdiğinden dolayı bol su tüketmeyi asla ihmal etmemeliyiz. Ayran ve yeşil çay diş sağlığında oldukça önemlidir. Özellikle yeşil çay içerdiği bileşenlerden dolayı dişleri kaygan hale getirerek artık besin yapışmasını engeller. Ağız kokusuna da oldukça etkilidir. Süt, ayran, yeşil çay ve su diş sağlığı için ihmal edilmemesi gereken önemli içeçeklerdir. Ayrıca asitli içecekler ve bol şeker içeren yapay meyve sularından uzak durulmalıdır.

Diş Sağlığı için Doğru Besinler.

Süt, yoğurt ve peynir gibi kalsiyum bakımından önemli olan besinler dişler için oldukça faydalıdır. peynir diğerlerinden farklı olarak fosfat içerdiği için tükürük akışını arttırır. Diş minesini korumuş olur.

Elma, çilek, kivi ve narenciye gibi besinler ise C vitamini konusunda zengin olduğu için diş etine iyi gelir. Fazla narenciye tüketimi asit erozyonuna neden olabilir bu konuda dikkat edilmelidir. Havuç, patates ve brokoli A vitamini yönünden zengindir. A vitamini diş minesi oluşumuna destek vermektedir. 2005 yılında Chicago’da kuru üzümün diş çürümesinin önüne geçtiği tespit edilmiştir.

En merak edilen konulardan biri de şekersiz çiklet çiğnemenin diş sağlığa etkileridir. Çiklet çiğnemek dişleri temizlerken daha fazla tükürük üretimini sağladığı için çürümeye sebep olan bakterilerin nötralize edilmesini sağlar. fakat fazla sakız çiğnemek çene ekleminde ağrıya neden olabilir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.