Sağlıklı Dişler için 8 Formül

Diş ve ağız bakımı hakkında yapılan ama önemi bilinmeyen yahut ihmal edilen bir takım noktalar bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki diş çürüklüğünün kanser hastalığını tetiklediği sonucunu ortaya çıkarmıştır. Güzel ve sağlıklı dişlere sahip olmanın genel sağlığımızı da etkilediğini bilmeyeniniz yoktur herhalde.

İhmal edilen minik bir çürük, kalp ve damar hastalıkları ile böbrek, ülser gibi sorunlara neden olabilmektedir. Sağlıklı dişler için uygulanması gereken kurallardan bahseder isek dişlerinizin yaşam devamlılığınızı ne kadar etkilediği konusunda da hem fikir olabiliriz.

saglikli disler

  • Sabah akşam dişlerinizi fırçalamalı ve bunun yanı sıra diş ipi kullanımına özen göstermelisiniz. Bazı gargaralar ile de ağız ve diş sağlığı konusunda destek alabilirsiniz. Diş ipinin ise günde bir defa kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenme de ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Gıdalar üzerine oluşan bağımlılıklar örneğin asitli içecekler dişlerinize oldukça zarar vermekte ve bu durum nedeni ile de işlerinizde çürüme yaşayabilirsiniz. Ya da tüketilen aşırı şekerli gıdalar dişlerinizde ağrı ve sızılara neden olabilmektedir.
  • Ağzınız kuruduğu zaman şekerli naneli sakız çiğneyebilirsiniz. Bu sakız ile birlikte tükürük bezlerinin çalışması sağlanmaktadır.

saglikli-disler-8-bakim

  • Havuç ve elma gibi lif bakımından zengin ve sert olan besinleri tüketmek dişleri temizlediği gibi aynı zamanda güçlendirmektedir de.
  • Gece yatmadan evvel biraz süt için ya da peynir yiyin. İçlerinde yer alan protein dişlerinizi güçlendirmektedir.
  • Her an yanınızda diş fırçanız olmayabilir. Bunun yerine öğün atlattıktan ya da nefesinizden rahatsız olduktan sonra ağzınızı tuzlu su ile çalkalayabilirsiniz.
  • Çilek; malik sit içerdiğinden dolayı kanamayı durdurucu bir etkisi vardır. Bunun ile birlikte plak oluşumunun da önüne geçmektedir, bu neden ile çilek tüketmeniz diş sağlığınız açısında son derece önemlidir. Karbonattaki sodyum bikarbonat ise köpürmeyi sakladığından dişler üzerinde ki lekelerden kurtulmanız için yardımcı olmaktadır.
  • Bir bardak tuzlu suyun içine 2 adet zeytin bırakınız. Bir süre beklettikten sonra bu su ile gargara yapınız. Bu sayede diş etleriniz güçleneceği gibi kanamalarda duracaktır.

Sizlerde diş sağlığınız için bahsi geçen bu konulara özen göstermeli ve bu doğrultuda hareket ederek hem ağız içi sağlığınızı hem de genel sağlığınızı kontrol altına almalısınız.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.