Ramazan Bayramında Diş Sağlığınızı Koruyun

ramazan bayramında diş sağlığı

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte özellikle sağlıklı beslenme önerileri ön plana çıkmaktadır. Fakat sağlıklı beslenme kadar, bu ayda ağız ve diş sağlığına da dikkat etmek gereklidir. Çünkü oruç birçok vücut işlevinde olduğu kadar dişleri koruyan ağız mukozasında da değişkenliğe neden olmaktadır.

Önümüzdeki hafta ramazan bayrımı olduğundan yemek yerken diş sağlığına da dikkat edilmelidir. Ramazan bayramında oruç bittiğinden dolayı normalden daha fazla gıda tüketimi gerçekleşmektedir.

Ramazan bayramında özellikle tatile gidecek olan kişiler ağız ve diş sağlığı bakımı için doktora giderek olası ihtimallere karşı muayene olmalarını tavsiye ederiz.

Bayram tatilinde çoğunlukla tatlı, çikolata, şeker gibi gıdaların yanı sıra asitli içeceklerin de tüketimi artmaktadır. Bu gıdalar dişlere zarar verebilir. Asitli içeceklerin ya da tatlı türünün sıklıkla tüketilmesi diş çürüklerinin oluşmasına neden olabilir.

Bayramda Diş Sağlığınızı Korumanın Yolları

Ramazan bayramında artacak olan tatlı, şeker, çikolata ve asitli içeceklerin tüketiminden dolayı yaşanacak ağız ve diş sağlığına dikkat etmelisiniz. Peki, ağız ve diş sağlığı nasıl korunmalıdır? Sizler için yapmanız gerekenleri araştırdık. İşte ramazan bayramında diş sağlığınızı korumanın kuralları:

  • Bayram boyunca gideceğiniz yerlere diş macununuzu ve fırçanızı mutlaka götürmelisiniz.
  • Yemeklerin ağızda neden olacağı kokuyu engellemek için nane ya da karanfil çiğnemelisiniz.
  • Diş ipi yardımı ile diş aralarını temizlemelisiniz.
  • Şeker tüketiminde sertliğine dikkat etmelisiniz.
  • Tatlı ya da gazlı içeceklerden olabildiğince uzak durmalısınız.
  • Şeker tüketiminin ardından bir bardak yeşil çay içerek bakteri çoğalmasını engelleyebilirsiniz.
  • Diş teli kullananlar ise iki kat daha fazla özen göstermelidir. Özellikle gıda tüketiminden sonra tellerinizin temizlendiğinden emin olmalısınız.

Son olarak unutmamalısınız ki, bayramın tadı sağlıklı gülüşler ile çıkar. Güzel gülüşlerinizin olacağı iyi bayramlar dileriz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.