Protezler

adb344bd49ead0ce6234

 

Protezler dişler ve diş etleri üzerinde görülen harabiyetler ve buna bağlı olarak diş kayıpları görülür. Meydana gelen diş kayıpları farklı diş protezleri ile giderilir. Diş hekimliğinin ana branşlarından biridir.

Protezler

Protezler halk arasında porselen diş, kuron, köprü, implant diş, takma diş, damak, kancalı diş, implant olarak adlandırılmaktadır. Geniş bir çeşitlilik ağına sahip olduğu için hekimliğin en büyük alanıdır. Estetik diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan lamine porselenler, zirkonyum porselenler de bu alana girmektedir.

Sabit Protezler

Porselen kronlar- köprüler

Metalsiz estetik porselenler

Dişin içine çivi uygulanır protezler

Hareketli Protezler

Tam damak protezler

Bölümden oluşan protezler

Hassas tutuculu olanlar

Overdenture protezler

İmplant Protezler

İmplant üstü hareketli protezler

İmplant üstü sabit protezler

Protez diş yapımında estetik amaç ön plandadır genellikle bazı durumlarda aşırı harap olmuş dişlerde, diş kayıplarında, tamamen dişsizlik durumlarında kalıtımsal olarak gelen sorunlarda da protezler uygulanır. Protezler ağızdaki diğer tedaviler bittikten hemen sonra uygulanır.Protez diş tedavisi çok iyi bir planlama gerektirir.

Protetik tedavilerin başarılı olması sağlıklı bir diş ve ağız hijyeni ile mümkün olmaktadır. Günümüz diş hekimliğinin hızlı şekilde ilerlemesi ile birlikte doğal dişlere yakın dişler yapılmaktadır. Zirkonyum ve lamine porselenler bu grup içinde olup en sık tercih edilenler arasındadır. Dişlerini kestirmek istemeyenler için de lamine porselen yaptırmaları önerilir. Hiç diş kalınmadığı durumlarda damak protez yaptırma artık gerilerde kalmış yerini implant uygulamaları almıştır.

Copyright 2006 - 2018 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.